Bilgi

Google Chrome Sıfırlama | Chrome Varsayılan Ayarlara Sıfırlama


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde “Google Chrome Sıfırlama” ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir internet tarayıcısıdır. Microsoft, 2008 yılında Windows sürümü yayımlanmış; daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri de geliştirilmiştir.

Her tarayıcıda olduğu gibi uzun süreli kullanım sonrasında Chrome tarayıcısı yavaşlamaya başladığından periyodik aralıklarla sıfırlamak hem tarayıcıyı hızlandıracak hem de varsa bulaşan zararlı yazılımların (virüslerin) temizlenmesini sağlayacaktır. Özellikle kendi kendine açılan web sayfalarınız varsa Google Chrome tarayıcısını sıfırlamanızda fayda var.

Google Chrome Sıfırlama

Chrome tarayıcısını sıfırlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1Chrome’u açtıktan sonra sağ üst kısımdaki üç nokta simgesine tıklayın ve gelen panelden “Ayarlar” sekmesini seçin.

2– Gelen pencereden sol taraftaki menüden “Gelişmiş | Sıfırla ve Temizle” sekmelerini seçtiğinizde sayfanın sağ tarafından “Ayarları Orijinal Varsayılan Değerlerine Geri Yükleyin” sekmesi gelecektir. Burayı tıklayalım.

3– Son olarak “Ayarlar sıfırlansın mı?” sorusu panelinde “Ayarları Sıfırla” butonuna tıklayalım. Böylece Google Chrome sıfırlanmış olacaktır.

Sıfırlama işleminde Gmail, Google hesaplarınız vs. silinmez. Sadece uygulamanın kendisi fabrika ayarlarına döner. Yer işaretlerini, geçmişi ve kayıtlı şifreleri etkilemez.

Kısaca bu işlem;

– Chrome ayarlarını ve Chrome kısayollarını sıfırlar.

Uzantıları devre dışı bırakır.

Çerezleri ve diğer geçici site verilerini siler.

Bu işlem sonrasında “Google Chrome” tamamen sıfırlanacaktır. Bu işlemden sonra Google Chrome tarayıcınızı kapatın ve yeniden açın.

4– Son olarak isterseniz 2. maddedeki “Bilgisayarı Temizle” sekmesini seçerek zararlı yazılım kontrolü yapabilir ve bu zararlı yazılımları silebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı