Bilgi

Google Play ile Gelen Güvenlik Tehlikesi


Hepimizin bildiği gibi Google’nin Android işletim sistemi için geliştirdiği bir paket yöneticisi ve elektronik medya dağıtım/satış platformu olan Google Play (eski adı Android Market) kullanıcılara Android SDK ile geliştirilen ve Google üzerinden yayınlanan uygulamalara göz atmasına ve indirmesine olanak tanıyan ve Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olarak hizmet veren bir web platformudur. 

Google Play ile herhangi bir uygulama indirmeye kalktığınızda uygulamanın kullanılması için telefonumuzun bazı servisleri ile ilgili bizden izin ister. Burada izin verdiğimiz bazı servislerin bazıları uygulamanın konusu ile ilgili olmasına rağmen bazıları uzaktan yakından ilgisi yoktur. Aşağıdaki uygulama gibi yüzlerce uygulama bu şekilde. 

İlk başta normal gibi gelebiliyor. Ancak bu uygulamaları sıradan yazılımcılarında yaptığı düşünüldüğünde tehlikenin boyutu ortaya çıkıyor. İyi bir yazılımcı çok tutulan bir uygulama ile binlerce kişinin kimlik bilgilerini, sms içeriklerini, kamera bilgilerini, çektiği fotoğrafları, dosyalarını kısacası telefonuyla ilgili tüm işlemleri kontrol edebilecek duruma geliyor. Aslında bu durum şu an için pek önemsenmesede bir çok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Özellikle kurumsal özellik taşımayan uygulamaların oluşturduğu kişisel veri güvenliği tehlikesi uygulamaların kullanımı konusunda tedirginliğe yol açıyor.  Bu yolla belki bir kaç sene önce yaptığınız normal bir yazışma, özel bir fotoğrafınız veya arkadaş ortamında yaptığınız bir geyik bir gün başınıza ciddi işler açabilir. Siz siz olun tanınmayan-bilinmeyen uygulamaları kullanırken dikkat edin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı