Bilgi

Göz Seğirmesi (Miyokimi) Nedir?


Mükemmel bir sisteme sahip olan göz, duyu organlarımız arasında en işlevsel ve en kuvvetli olanıdır. Gözlerimiz sayesinde tüm doğal güzellikleri, hayatı anlamlı hale getiren manzaraları ve en önemlisi sevdiklerimizi görürüz.  Eğer olması gerektiği gibi gören bir gözleriniz varsa bu  organın işleyişindeki mucizeleri fark edemezsiniz oysa ki göz mükemmel olduğu kadar oldukça da hassastır.  Evren içindeki her yapıda olduğu gibi gözde de bazı kusur ve hatalar bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere çoğumuzun şikayet ettiği bir göz probleminden bahsedeceğiz -göz seğirmesi- tıp dilindeki adı ile –miyokimi– Bu durumla karşılaşıldığında toplum tarafından manevi olaylara işaret edildiği sanılır şöyle ki sağ gözüm sağlığa sol gözüm varlığa, sağ göz seğirdi mi hayra sol göz seğirdi mi şerre yorun şeklinde yorumlanır ve önemsenmez ama durum hiç de önemsenmeyecek gibi değil uzmanlar tarafından bildirildiğine göre göz seğirmesi  göz içi iltihapları gibi ciddi göz hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi görmeyi engelleme noktasına kadar gelebileceği konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Göz seğirmesi dediğimiz olay göz kaslarının istem dışı kasılmasıdır.  Hem üst hem de alt kapakta görülebilir.  Göz kapağı üzerinde hafif şekilde hissedilen göz seğirmesi bazen her iki göz kapağını kapatacak şekilde güçlü bir şekilde de gerçekleşebilir. Ağrı yapmaz fakat rahatsız edici bir hissiyat yaşatır.  Birkaç dakika sürer ve geçer nadiren birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir.

Peki Göz Seğirmesi Neden Gerçekleşir?

Çağımızın hastalığı olarak bilinen stresin vücudun bazı noktalarında birçok komplikasyonlara neden olduğu bilinen bir gerçektir. Göz seğirmesinin de ana nedenlerinden birisi stres olabilir. Özellikle sınav döneminde ya da yoğun iş temposunda gözde seğirme olayı sık gerçekleşebilir. Bu stresli durumdan uzaklaşmak için yoga yapabilir, müzik dinleyebilir, çeşitli aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Türk milletinin olmazsa olmaz içeceklerinden olan kafein içeren çay ve kahve gibi içecekleri fazla tüketmek ya da aşırı alkol tüketimi merkezi sinir sistemini etkileyerek göz seğirmesine neden olabilir. Öyleyse bu içecekleri azaltmak ve bol su içmek seğirmeyi önlemede etkili olabilir.

Gözünüzde herhangi bir göz kusuru varsa (astigmat, miyop, hipermetrop) ya da gözlük kullananlarda gözlük numarası değişmiş ise göz seğirmesi görülebilir.

Uzun süre bilgisayar kullanmak, telefonla uğraşmak, kitap okurken gözleri zorlamak gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göz kasları yorgunluğu göz seğirmesine neden olur. Bilgisayar kullanımına, çalışmaya ara vererek göz kaslarını dinlendirmek göz seğirmesini önlemeye neden olabilir.

Alerjiye bağlı olarak da seğirme görülebilir. Bu durumda doktora giderek göz damlası ya da antihistaminik ilaçlar alınarak çözüm bulunabilir.

D vitamini eksikliğine bağlı olarak gözde seğirme görülüyorsa doktorun verdiği D vitamini ilacı kullanılmalı ya da D vitamini bakımından zengin balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. B12 vitamin eksikliği de gözde seğirmeye neden olabilir bunun için de doktorunuzun önerdiği vitamin ilaçlarını kullanarak ayrıca kuzu eti, dana eti, balık eti gibi et ürünlerini tüketerek vitamin seviyesini normale çekmeye yardımcı olabilirsiniz.

Vücutta minerallerin yeterli seviyede olmaması ya da olması gerekenden fazla bulunması seğirmeye sebep olabilir. Mineral takviyesiyle bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Işığa hassas iseniz fazla ışığa maruz kalmak seğirme şikayetinizin oluşmasına neden olabilir.

Göz seğirmesinin neden gerçekleştiğine kısaca baktıktan sonra gelin şimdi de göz seğirmesinin nasıl geçeceği hakkında bilgi sahibi olalım:

Göz seğirmesi genelde birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Kasılmaya müdahale edilerek seğirme durdurulabilir. Bunun için sıcak ya da soğuk kompres etkili olabilir. Göz seğirmesinin neden kaynaklandığı bilinmeyebilir. Seğirmenin nedeni stres ise strese neden olacak durumlardan uzak durularak, vitamin mineral eksikliğine bağlı ise takviyeler alarak, kafeinden kaynaklı ise kafein içeren içeceklerden uzak durularak, yorgunluğa bağlı ise gün içerisinde gözleri dinlendirerek, çok fazla bilgisayar kullanımından kaçınarak seğirme ortadan kaldırılabilir. Göz seğirmesi kısa süreli olduğu için çoğu kişi bunun için doktora gitme ihtiyacı hissetmez ancak eğer uzun süreli seğirme olursa bu hastalık habercisi olabilir. Uzun süren seğirmeler ile birlikte gözde kızarıklık, şişlik ve göz kapaklarında düşüklük olduğu durumlarda ihmal etmeyip mutlaka doktora başvurulmalıdır. Göz sağlığının ne kadar önemli olduğunu unutmayarak  göz sağlığımıza dikkat edelim çünkü;

Hayat görülmeye değer!

Sağlıklı Günler…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı