Bilgi

Guinness Birası Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Guinness, İrlanda’ya özgü siyah bir bira türüdür (Stout). Arthur Guinness‘in 1756 yılında Dublin’de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir. Bira fabrikası burada önemli bir istihdam sağlar. 1759’dan beri Guinness Dublin’in St. James’s Gate semtinde imal edilir. Guinness Store House‘da tarihçesi ve üretim prosesi hakkında bilgi edinilebilir. Bu zaman zarfında, orijinal İrlanda tadından kısmen farklılıkların olduğu, 50 den fazla ülkede lisans altında üretim yapılmaktadır. Ancak Avrupa ‘daki biranın menşei İrlanda’daki ana holdingtir.

Guinness’in bir özelliği, kaymak kıvamında yoğun bir köpük içermesidir. Bu köpük, bira içildikçe yoğunluğunu kaybetmez ve bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş formunu kaybetmeden aşağı iner.

İstatistiğin en sık kullanılan kıyas testlerinden olan Student T-Testi , 1908 yılında, bu fabrikada çalışmakta olan William Sealy Gosset tarafından, yine bu fabrikada derlenen verilere dayanarak yayınlanmıştır. Gosset, Guinness’in, şirket sırlarının yayımlanmasını önlemek amacıyla çalışanlarının bilimsel yayın yapmasını yasaklamasından ötürü, bu yayının yazarı Student (öğrenci) olarak belirtilmişti.

Guinness’in birasının köpüğünün yoğunluğunu kaybetmemesinin nedeni 4 yıllık araştırma ve 5 milyon sterlinlik harcama sonunda bulunan Widget Sistemidir. Widget üzerinde küçük bir delik olan nitrojen dolu bir kapsüldür. Bira, karbondioksit gazıyla basınç altında olduğundan nitrojen kapsülün içinde kalır; kutu açıldığında ise basınç düşer ve kapsüldeki nitrojen biraya karışır. Böylece birada çözünmüş halde bulunan karbondioksit açığa çıkarak nitrojenle birleşir ve biranın üstünde kremamsı köpük katmanı oluşur.

Guinness Bira Çeşitleri

Guinness “Draught” (%4.2 Alkol içerikli)

Guinness “Extra Stout”, “ Draught ” stoutdan daha güçlüdür. Böylelikle şişede daha uzun dayanır.

Guinness “Foreign Extra”, temelinde uzun gemi nakliyatlarına ve sıcak bölgelere dayanıklı kılmak için tüm Guinness biralarının en yüksek alkol içerikli olanı.

Guinness “Extra Cold”, diğer ingiliz biralarının aksine soğuk servis edilen bir bira.

“Draught” Guinness ve kutu bira “Canned” % 30 karbondioksit asidi (H2CO3) ve % 70 oranında da azottan oluşan ve kendilerine has bir lezzet veren bir gaz bileşimi içerirler. Kutu biralardaki bir başka özellik de Floating widget denilen 3 cm lik delikli bir plastik küre içermesidir. Bu teknikle, biraya has yoğun bir köpük elde edilir.

Firma’nın reklam sloganları “Guinness for Strength“, “It’s a Lovely Day for a Guinness“ ünlüdür. Gerçekten Arthur Guinness menşeli slogan “Guinness is Good For You“, bunların en ünlüsüdür.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı