Bilgi

Hangi Lastiği Almalıyım? Araç Lastiği Seçimi!


Bu lastik seçimi konusunda gerçekten her kafadan bir ses çıkıyor. Kimine göre A markası çok iyiyken kimine göre B markası daha iyi olabiliyor. Ülkemiz 4 mevsimi bir arada görebileceğiniz bir lokasyonda olduğundan lastik seçimi konusundaki fikirlerin tamamı neredeyse bireysel veya reklam içerikli  hale geliyor. Yani siz herhangi bir şehirde ki bir lastik ustasına hangi marka lastiği kullanmalıyım dediğinizde size muhtemelen o şehre uygun lastiği veya sattığı lastiğin ismini verecektir.

Bir lastiğin pahalı veya marka değeri yüksek olması her zaman  için tercih edilebilir anlamına gelmiyor. Ucuz bir lastik kullanımında ise bir çok dezavantajı beraberinde getirdiğini –deneyimlerime dayanarak- rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle ucuz, kalitesiz lastik kullanımında hava sıcaklığının yüksek olduğu bir yerde yaşıyorsanız –dönüşlerde v.s- lastiklerden inanılmaz derecede rahatsız edici ses çıkarması kaçınılmazdır. Bir diğer önemli olay ise -özellikle yağmurlu havalarda- fren mesafesinin kısalmasıdır. Hatta kaliteli bir lastik kullanan araç ile kalitesi bir lastik kullanan aracın fren mesafesini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yol tutuşu konusunda da kaliteli bir lastik seçimi aracın konforlu bir şekilde yol almasını sağlayacaktır. Kalitesiz lastiklerde lastik ömrü daha uzun ömürlü olabiliyor. Bu konuda test edilmiş net bir bilgi olmasa da hemen hemen herkes tarafından bilinen bir konu olduğunu söyleyebilirim.

Lastik markası olayında özellikle şu marka çok iyidir demek büyük bir yanılgı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü her lastiğin kendine göre artı eksi yönleri olabileceği ürettiği segmente uygunluk konusunda çok iyi bir derecede bulunabilir.

Aslında olay tam olarak şudur!

Siz bir lastik satın almak istediğinizde ayırdığınız net bütçe/fiyat nedir? Alacağınız lastik otobanda mı, normal bir asfalt yolunda mı veya stabilize dediğimi toprak yolda mı kullanılacak? Aracınız bir hız arabası mı, binek mi yoksa orta segment bir araç mı? Kış lastiğimi, yaz lastiğimi veya mevsimlik dediğimiz lastik çeşitlerinden mi? Kullandığınız lastik türü nedir? Bunun gibi bir çok soru olabildiğince önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Michelın (Fransa), Brigestone (Japonya), Continental (Almanya), Good Year (ABD), Pırelli (İtalya), Hankook (Güney Kore), Yakohama (Japonya), Apollo (Hindistan), Cooper (ABD), Dunlop (İngiltere) en iyi olarak sayılabilecek markalar arasındadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı