Bilgi

Hangi Motor Yağı Kullanmalıyım?


Motor yağı, motorlu araçlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası meydana getirerek sürtünen yüzeylerin aşınmasını önleyen ve motorun içinde çalışan parçaları temizleyen sıvıdır. Otomotiv Mühendisleri Cemiyeti (OMC), motor yağlarının karakteristiklerini ayırt etmek için kalite isimlendirmesi getirmiştir. Bu isimlendirme düşükten yükseğe 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40,50 ve 60 olarak belirlenmiştir. W ile biten bu sayılar yağın soğuk veya kış koşullarunda en düşük sıcaklıkta akışkanlığa başlama noktasıdır. Mesela 20W, 20 derecede yağın akışkan olduğunu gösterir.

Hangi Motor Yağı Kullanmalıyım?

Aslında bu sorunun cevabı otomobilin kitapçığında net bir şekilde yazıyor. Ayrıca kaputun altında burada bulamazsanız ilgili yetkili serviste veya internet ortamında aracınızın hangi motor yağı kullandığı konusunda bilgilere doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak her nedense sağdan-soldan kulaktan dolma bilgilerle bir çok kişi aracının gerçekten hangi motor yağı kullandığına bakmadan 10w40 yağı kullanmaya başlıyor. Motor yağı otomotiv mühendisleri tarafından bir dizi araştırma sonucunda belirleniyor. Arkadaşınız, komşunuz, dayınız veya sanayide çalışan ustanın önerdiği motor yağının pratikte araç için olumlu bir karşılığı bulunmuyor. Her aracın standart olarak belirlenen motor yağını kullanmak kuşkusuz en doğru olanı. Bir çok sanayi ustası ülkemizin bulunduğu coğrafi koşullara göre 10w40 yağını kullananın daha doğru olacağını düşünüyor, ancak ülkemizde kullanılan otomobil modellerinin Avrupa ülkeleri tarafından da kullandığını düşünürsek aslında coğrafi şartların pekte farklı olduğunu düşünemeyiz.

Bu nedenle buradan şu motor yağını kullanın veya şunu öneriyorum gibi bir cümle hatalı olacak ve yanlış bir yönlendirmeyi beraberinde getirecektir. Motor yağını doğrudan aracınız için belirlenmiş olan seriden kendiniz seçerek herhangi bir sanayi sitesinden değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı