Bilgi

LED/LCD veya Tüplü Televizyon Patlar mı?


Normal şartlarda “LED/LCD veya Tüplü Televizyon” kolay kolay patlamayacağını söyleyebiliriz. Özellikle duymaya alışık olduğumuz bazı haberlerde televizyonların patladığı şeklinde haberler bulunuyor. İnsan algısında söz konusu patlamanın bomba gibi parçalara ayrılarak ve şiddetli bir ses çıkardığı yönünde bir düşünce var ki bu tamamen yanlış. Bir “LED/LCD veya Tüplü Televizyon” içinde bulunan kondansatörler ve trafolar aşırı yüklenme sonucunda (ısınıp) yanarak ufak çapta şiddetli bir ses çıkartılar. Çoğu durumda durum bu noktaya gelmeden TV kendini kapatır. Ancak bazı ististani durumlarda yangın oluşturabilecek bir  olaya neden olur.

Bir televizyonun bomba gibi patlaması mümkün değildir. Tüplü TV’lerin içerisinde yerleşik halde bulunan dev ekranın iç kısmı aslında vakumlu bir havadır (havası alınmış) ve içerisinde herhangi bir gaz bulunmaz. Herhangi bir kırılmada tüplü ekranın havası olmadığı için içe doğru çöker.

Televizyonlarda patlamayı gerçekleştiren şey elektronik devrelerdir ancak patlama çok yüksek şiddette gerçekleşmez. Özellikle yüksek voltaj veya farklı teknik arızalar sonucunda yukarıda bahsettiğimiz üzere kondansatörler, gerilim trafosu gibi elektronik bileşenler ısınma sonucu yanar ve yanmaya birlikte TV çevresinde bulunanları duyabileceği şiddette bir ses çıkartır. Devamında televizyonun koruma sistemleri ile otomatik olarak kapanır. Bazı durumlarda ise bu bulunan alan içerisinde yangına neden olabilir.

LED/LCD veya Tüplü Televizyonların yangına sebebiyet verebilme ihtimali her zaman bulunmaktadır. Televizyon içerisinde herhangi bir elektronik bileşenin kısa devre oluşturması sonucunda elektrik kontağı meydana gelir ve yangın çıkarabilir. Bu nedenle TV kullanmadığınız durumlarda ve özellikle de uyumadan önce TV’nizi mutlaka kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı