Bilgi

Hangi Yazıcıyı Almalıyım? En iyi Yazıcı Markası Hangisidir?


Hem evlerde hem de ofislerde kullanılan yazıcılar, doğru tercih edildiğinde kişilerin işleri büyük oranda kolaylaşır. Kişilerin mutlaka iyi bir yazıcı bulması gerekir. Hangi yazıcıyı almalıyım ve en iyi yazıcı markası hangisidir gibi sorular sorarak sizler de ideal bir yazıcı bulabilirsiniz. Güzel bir yazıcı satın almadan önce hangi tür yazıcılar olduğunu ve genel olarak yazıcı çeşitlerini bilmeniz gerekir. Böylece ürünleri filtreleme fırsatınız olabilir ve nelere odaklanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yazıcı Türleri

Yazıcıları tanımaya öncelikle türlerini öğrenerek başlamamız gerekir. Bu konu oldukça önemlidir çünkü birçok kişi henüz yazıcı türlerinin ne olduğu ve birbirlerinden farklarının neler olduğunu bilmemektedir. Durum böyle olunca da nereden, nasıl başlayacaklarını bilemeyebilirler. Genel olarak piyasada yer alan yazıcı türleri şöyledir;

 • Nokta Vuruşlu (matrix) Yazıcılar: Bu yazıcıların en önemli özelliklerinden biri, resmi evrakların çıkarılması için tercih ediliyor olmasıdır. Görünüm olarak daktiloya benzer ve çalışma prensibi olarak da şerit kullanılarak yazdırma işlemi yapılır. Şeritleri bittiğinde yeni ile değiştirilir ve bu şeritlerin ücretleri de çok yüksek değildir.
 • Mürekkep Püskürtmeli (inkjet) Yazıcılar: Evlerde kullanıma daha uygun olan bu yazıcılar, çok popülerdir. Yüksek çözünürlüğe sahip olduklarından dolayı özellikle fotoğrafçılık alanında çok fazla tercih edilir. Sarf malzemeleri kartuştur ve kartuşlar bittiğinde doldurulabilir veya yenisi ile değiştirilebilir. Bu yazıcılarla ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri chipli olan modellerde artık kartuş dolumlarının yapılmadığıdır.
 • Lazer Yazıcılar: fotokopi merkezleri, iş yerleri ve matbaalar için uygun olan bu yazıcılar istenildiğinde evlerde de kullanılabilir. Hızlı ve sessiz çalıştıklarını söyleyebiliriz. Bu tür fiyat olarak daha pahalıdır ancak toner ve kartuş maliyeti düşünüldüğünde uzun vadede çok daha uygun fiyatlı olduğu görülür.

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazıcı alırken dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken birçok önemli detay vardır. Yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve mutlaka olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir;

 • Yazının fonksiyonları önemli bir detaydır. Bu noktada sizlerin ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yazıcı dışında, fotokopi, tarayıcı ve fax gibi özelliklere ihtiyaç duyuyorsanız bunları göz önünde bulundurmanız gerekir.
 • Baskı türleri yine dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Siyah/ beyaz veya renkli baskı ihtiyacınıza göre bir yazıcı tercih etmeniz gerekir.
 • Yazıcılarda farklı boyutlarda kâğıt baskıları kullanılır. A4, A3 ve A5 boyutlarda kağıtlar üzerinde baskı yapabilen yazıcılar vardır. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan kâğıt boyutlarına göre tercih yapmanız gerekir.
 • Yazıcılarda kullanılan bağlantılar yine önemlidir. Wifi, USB, LAN ve LPT gibi bağlantılar kullanılır ve bunlar ne kadar pratik ve kullanışlı olursa, o kadar faydalı olacaktır.
 • Yazıcıların baskı kapasitesi de yine üzerinde durulması gereken bir noktadır. Gün içerisinde ne kadar yoğun baskı yapıyorsanız ona göre yüksek kapasiteli bir yazıcı tercih etmeniz gerekir. Özellikle dakikada kaç adet baskı yaptığı gibi konulara dikkat edilmesinde fayda vardır.
 • Çift yönlü baskı özelliği seri yazdırma işlemi yapan kişiler için oldukça pratik bir durumdur. Bu özellik sayesinde çift taraflı baskı işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.
 • Çözünürlük özelliği, baskı kalitesini direkt etkilediği için yine üzerinde durulması gereken noktalardan biridir.

Tüm bu özellikler ve teknik konular dikkate alındığında ve incelendiğinde en doğru yazıcı modelinin bulunabileceğini söyleyebiliriz.

En iyi Yazıcı Markası Hangisidir?

Piyasada son derece etkili ve önemli yazıcı markaları olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar tabi özellikleri, fiyatı ve kullanım alanları bakımında değişiklik gösterir. Genel olarak en iyi yazıcı markası hangisidir merak edenler için tercih edilebilecek etkili markalar şöyledir;

 • Canon marka yazıcılar yüksek baskı kaliteleri ile öne çıkan ürünlerdir.
 • Epson yine hem etkili hem de uzun süre kullanılabilecek etkili bir markadır.
 • Brother marka çok bilinmese de aslında bu alanda oldukça etkileyici ürünler üreten bir markadır.
 • HP ülkemizde popüler olarak tercih edilen orta seviyeli bir yazıcı markasıdır. Uygun fiyatlı ürünlere sahiptir.
 • Samsung yine aynı şekilde orta seviyelerde yazıcı üreten ve uygun fiyatlı olan bir markadır.
 • OKI, XEROX, PANASONIC, LEXMARK gibi markalar ise yine tercih edilebilecek modeller arasında yer alır.

En İyi Yazıcı Nasıl Bulunur?

En iyi yazıcı nasıl bulunur veya en iyi yazıcı nasıl olur önemli bir konudur. Çünkü her teknolojik alette olduğu gibi aslında yazıcılarda da en iyi diyebileceğimiz çok fazla seçenek vardır. Tabi önemli olan nokta bu en iyi marka ve modellerin, sizlerin ne kadar işinize yaradığıdır. Sırf en iyi olduğu için satın aldığınız bir yazıcı belki de hiç işinize yaramayacak özelliklere sahiptir. Sizler bu ürünleri sırf en iyi olduğu için satın alırsanız, boşuna para vermiş olursunuz. Bu durumda da yapmanız gereken en iyiden ziyade sizler için en uygun olanı bulmanız gerektiğidir. Tabi ki piyasada yer alan önemli yazıcı markaları öncelikli tercihiniz olmalıdır. Ancak bu markalarında gayet normal ve çok özelliği olmayan, kaliteli modelleri vardır. Bunlar ayrıca uygun fiyatlı seçeneklerdir.

Hangi yazıcıyı almalıyım ve en iyi yazıcı markası hangisidir gibi soru işaretleriniz varsa yazımızdan çok değerli bilgiler öğrenebilirsiniz. Sizlere bu alanda yardımcı olacak ve en iyi seçimi yapmanızı sağlayacak oldukça önemli bilgiler verdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı