Bilgi

Harddisk (Sabit Disk-HDD)


Bilgisayar donanımında anakart üzerine soket yardımıyla bağdaştırılmış verilerin saklanmasında önemli rol üstlenen parçadır. Bilgisayar üzerinde tamamıyla aklımıza gelebilecek klasör, dosya, müzik, resim vs. vs. saklandığı, korunduğu kalıcı olarak kaydedildiği yerdir. Hard diskler verileri manyetik olarak yazarlar. Daha eskilerde çok daha fazla boyutlarda ve pahalı fiyatlar nedeni ile kısıtlı kullanıcı kapasitesine sahip hard diskler günümüzün ilerleyen teknolojisi ile daha küçültülerek, daha makul bi fiyata satılmaya başlanmıştır.

Saklanılan bilgilerin kapasitesinin ölçü birimi genellikle 3’e ayrılmaktadır. MB( Mega Byte) , GB ( Giga Byte ) ve TB ( Tera Byte ) ile ölçülür. Alınan hard disklere Baktığımızda genellikle TB yani Tera Byte hard diskler olduğu görülmektedir. Çünkü çok Daha fazla kapasiteye sahiptir ve genellikle hard diskler uzun ömürlü olurlar. Kaliteli marka alındığında uzun bi süre kullanabiliriz. Genellikle şirketler ya da oyun kullanıcıları tarafından tercih edilen Tera Byte kapasiteli harddiskler uygun fiyatlara satın alınabilmektedir. Yani genel olarak hard disk nedir sorusuna verilecek en kısa cevabı tekrardan toparlarsak; bilgisayarın bütün verilerinin saklandığı korunduğu bilgisayarın temel parçalarından biridir. Yüksek kapasitede olması daha fazla veri saklanmasına sebep olur. Bilgisayar kapansa dahi bütün bilgiler HDD’ye kaydedilir.

En başta anakart üzerine soket yardımı ile belirttik lakin günümüz teknolojisi ile dışarıdan USB yardımı ile de takılan HDD’ler bulunmaktadır. Yani sadece anakart üzerinde bulunmamakta. Marka olarak bakıldığında Seagate, Toshiba markaların önde gelindiği görülmekte lakin kullanıcıların genellikle tercih etmiş olduğu HDD markası Seagate olduğu bilinmektedir.

harddisk nedir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı