Bilgi

RAM Nedir?


İngilizce açılımı “Random Access Memory” olan RAM Türkçedeki karşılığı ise Rastgele Erişimli Bellek‘tir. Bilgisayarın her parçası önemlidir fakatt bazı parçalar, bilgisayarın olmazsa olmaz parçasıdır. RAM’ de bu parçalardan bir tanesidir. RAM bigisayardaki yapılan işlemleri geçici olarak depolayarak bilgisayarın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. RAM’in bilgisayar çalışırken ani bir şekilde  çıkarılması ya da arızalanması bilgisayarın diğer parçalarınında zarar görmesine neden olmaktadır. RAM’in en önemli görevi bilgisayarın  hızlı çalışmasına katkı sağlamasıdır.

Örneğin; bilgisayarın RAM belleği 1 GB iken bilgisayar sınırlı düzeyde çalışmaktadır. Ancak RAM belleği 4 GB veya üzeri olduğu zaman bilgisayar, çok daha hızlı işlem yapabilmektdir.Bu nedenle bilgisayarın RAM konusuna dikkat etmek gerekir.

RAM’da veri depolanabilir,silinebilir,okunabilir değiştirilebilirdir. Ram geçici bir bellektir bilgisayarın kapatılması veya elektirik kesintisi olduğu hallerde kendini sıfırlar.

Daha çok kullanılan iki tür ram vardır bunlar; SD ve DDR lerdir. Birde RD bellekler vardır ama bunlar çok pahalı olduğundan pek fazla kullanılmaz. Ram lerin bilgiye ulaşım hızı çok yüksektir. 50 ve 60 sn arasındadır ama günümüz de bunlar 8 sn ye kadar düşmüştür. RAM in ne kadar olduğunu öğrenmek için masaüstünde bilgisayar sembolünün sağa tıklanır ve özelliklere girilir ve oradan öğrenilir.

RAM bilgisayar kasası içerisindeki RAM Slotları (Yuvaları) kısmında bulunur. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı