Bilgi

Opera VPN Android Uygulaması Kapandı


Opera VPN, uzun yıllardır hizmet sağlayan bir uygulamalardan biri. Dönem dönem kullanıcı bilgilerini üçüncü parti yazılımlar ile paylaştığı için eleştirilse de, en çok tercih edilen ücretsiz VPN uygulamalarından biriydi. Android dünyasının en beğenilen VPN sistemlerinden olan ve bir hayli fazla kullanıcıya erişim sağlayan Opera VPN, bugünden itibaren hizmet vermeyecek. Eski Opera kullanıcıları ise yine bir VPN sistemi ürünü olan SurfEasy‘de çeşitli indirimler kazanacak.

Opera VPN 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle artık kullanıcılar tarafından kullanılamayacak. Bununla birlikte kullanıcıların yasak sitelere giriş yaptığı Opera VPN hizmetinin ücretli platformu olan Opera VPN Gold da kapanacak. Ek bilgi olarak, Opera VPN Gold’a sahip olmak isteyen kullanıcılar, bunun için yıllık bir ücret ödemekteydi. Opera VPN Gold kullanıcıları bu durumda mağdur olduklarını söyleyebiliriz. Bundan dolayı Opera VPN, Gold kullanıcılarına 28 bölge ve 5 cihaz içeren SurfEasy Ultra paketini sunacak. Bu durumla alakalı bilgilendirmeler mail yoluyla kullanıcılara ulaşacak.  Opera’nın VPN hizmetini neden kapattığı ise tam olarak bilinmiyor.

Kısa bir süre önce VPN sistemi olarak SurfEasy’yi satın alan ve kendi Opera VPN’siyle birlikte işleten Opera, artık kendi VPN ürününü sunmayacak. Bunun yerine kullanıcıların SurfEasy ile devam edebileceklerini açıklayan şirket, normalde 11 dolar olan paralı üyeliğin kısa bir süreliğine 5 dolara kadar düşürüleceğini dile getirdi. Bu Premium üyelik sayesinde hem reklamlar engellenmiş olacak hem de VPN sistemi sürekli açık kalacak. Opera’nın 2015 yılında bünyesine kattığı SurfEasy’nin de belirli bir kitleye hitap ettiğini hatırlatmak gerekiyor.

Ayrıca Opera tarafından yapılan son açıklamada, tüm VPN hizmetlerinin şirketten ayrıldığı ifade edildi. Yani bundan sonra Android veya Windows için VPN sistemi sunmayacak olan Opera, bu hizmetlerin son bulacağını aslında Ocak ayından beri söylüyordu. Hatırlarsanız ki Ocak ayında Opera VPN Play Store’dan kaldırılmış ve tekrardan yüklenmişti. Bunun yalnızca bir hatadan ibaret olduğunu söyleyen Opera en sonunda ise açıklama yapma gereğinde bulundu. “Opera VPN’in artık Opera Yazılımı’nın parçası olmayan SurfEasy’ye ait bir uygulamadır” diyen şirket, artık kendi VPN hizmetini sunmayacağını açıklamış oldu.

İlk yorumlara göre kullanıcıların hoşuna gitmeyen bu duruma, kullanıcıların zamanla alışacağı düşünülüyor. Ancak Opera şirketinin de neden böyle bir karar aldığı hala belirsizliğini koruyor.

SurfEasy’nin Opera’dan ayrıldığı ve mobil cihazlar için VPN işini de kendi başına yürüteceği söyleniyor. Play Store’da bugün itibari ile ulaşamayacağımız uygulamanın, SurfEasy tarafından başka ücretsiz alternatiflerinin sunulup sunulmayacağı ise merak konusu. Uygulamanın ticari sürümlerini ücret karşılığı kullanan kullanıcıların mağdur olmaması için ise bir yıllık SurfEasy Ultra VPN abonelik hizmeti dağıtılacağı bilgisi verilmişti.

Kaynak: 

  • https://www.tamindir.com/haber/opera-vpn-android-icin-kapandi_37228/
  • http://www.webtekno.com/opera-vpn-andorid-uygulamasi-bugun-kapandi-h45201.html
  • http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/opera-vpn-nedir-kapaniyor-mu-40809908

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı