Bilgi

Honda, Asimo Projesini Durdurdu!


Honda Motor, insansı robot olan ASIMO‘nun geliştirilmesine son verdi. Japon otomobil üreticisi, bundan sonra daha pratik robotları üretmeye odaklanacağını belirtiliyor. Honda, 2000 yılında, ürettiği ASIMO’nun ilk modeli 2 ayak üzerinde yürüyebilme özelliğine sahipti. O zamandan bugüne bir Asimo’nun bir çok farklı nesli geliştirildi.

Şirket, Honda, Asimo’nun ticari açıdan bir geleceğinin kalmadığını görmesi nedeniyle projeyi durdurma kararı aldığını belirtirken, şirketin robot geliştirme araştırmalarına devam edeceğini belirtiyor. Kısa bir süre önce “2030 Vizyonu” adı altında robot ve yapay zeka teknolojilerine odaklanan yeni planını açıklayan Honda, robot için geliştirilen dengeleyici ve hareket kontrol teknolojisini, motosikletler ve yaşlılar için giyilebilir robotlarda kullanmayı planlıyor.

Asimo, Honda Motor tarafından tasarlanmış ve üretilmiş olan dünyanın en gelişmiş ve sofistike insansı bir robotudur. 130 santimetre yüksekliğinde 54 kilogram ağırlığında olan robot, sırt çantası giymekte olan bir astronot görünümündedir ve iki ayak üstünde saatte 6 kilometreye varan bir hızda yürüyebilme ve koşabilme özelliğine sahiptir. Yaklaşık 3 saate şarj olup yaklaşık 1 saat kullanılabilmektedir. Asimo, Honda‘nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Japonya‘da üretilmiştir. 1986 yılında Honda tarafından başlatılan insansı robot serisinin 11. parçasıdır.

Resmi olarak, Asimo adı, İngilizce “Advanced Step in Innovative Mobility” tamlamasından türetilmiş bir kısaltmadır. Japoncada “aşimo” biçiminde okunur. İsmi birçok insan tarafından yazdığı robot kitaplarıyla tanınan Isaac Asimov ile ilişkilendirilse de bu tamamen bir rastlantıdır.

İnsansı robot alanındaki rekabet artmasıyla beraber Japonya’nın SoftBank Grubu’nun bir yan kuruluşu olan ABD robot üreticisi Boston Dynamics, son zamanlarda oldukça gelişmiş bir modeli ürettiğini açıklamıştı.

Dünya çapında tanınan ve birkaç kez ülkemize de gelen Asimo, birçok ünlü isimle diyaloğa girmiş, unutulmaz anların ortaya çıkmasını sağlamıştı. Sevimli yapısı ve verdiği akılcı cevaplarla hepimizin gönlünde yer alan Asimo, son Türkiye ziyaretinde yaptığı hareketlerle bir süre gündemi meşgul etmişti.

 (Kaynak)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı