Bilgi

Hub ve Switch Nedir? Farkları Nelerdir?


Hub ve Switch bilgisayarların birbirleri ile iletişim ve bağlantı kurmasını sağlayan cihazlardır. Aynı ağdaki bilgisayarı birbirleri ile iletişimi sağlamak için ağ kartından bir kablo ile Hub veya Switch bağlayarak ağ bağlantıları sağlanır.

Switch-vs-Hub

Hub ve Switch arasında farklılıklar bulunmaktadır. Biri bütün bilgisayarlara bilgi gönderirken, diğeri sadece istenilen bilgisayarlara veri gönderip hızlıdır.

 Hub, bilgisayarları birbirine bağlayan  merkezi birleştirme cihazıdır. Aktif ve Pasif  hublar vardır. Pasif tipler bilgisayarı birbirlerini bağlar ama sinyalleri işlemezler.

Verileri Hub kendine bağlı tüm bilgisayarlara gönderir.  Veriyi alması gereken tek bilgisayar olması halinde diğer kendine bağlı bilgisayarlara da veri yolladığı için onları da meşgul eder. Bu yüzden Hublar Switch lere göre performans olarak daha zayıftır. Port sayısı kadar bilgisayar bağlana bilir.

Switchler ise şifreleme yöntemiyle her bir veriyi iletim kanalına ayrı bir yol bulan cihazlardır. Sadece istenilen bilgisayarlara veri gönderir. Portlarına hangi cihaz bağlı ise hepsine ayrı bir yol hazırlar . Görev olarak hub le aynıdır. fakat performans ve hız olarak hub dan  daha hızlıdır.

Switch kendine gelen verinin hangi adrese gideceğine bakar o veriyi gönderen ve alacak olan arasında bir bağlantı kurup diğer bilgisayarların haberi olmadan ve onları meşgul etmeden iletir.

Bu nedenle bu bilgileri alması istenilen bilgisayarlara gönderir.Hub ise bütün bilgisayarlara gönderir. Switch bilgileri aynı anda alabilir ve gönderebilir. Böylece bilgileri Hub dan daha hızlı alır ve gönderebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı