Bilim ve Teknoloji

Hyperloop Nedir?


Hyperloop, Elon Musk tarafından geliştirilen yüksek hızlı bir ulaşım aracıdır. İndirgenmiş basınç borularının oluşturulmasıyla asimetrik motorlar ve hava kompresörleri tarafından sürülen hava yastığı üzerindeki basınç kapsülleri üzerinde hareket ettirilir.

Orjinal Hyperloop’un ana hatları ön tasarım belgeleri August 2013’te kamuoyuna bildirildi, bu Los Angeles’ten San Francisco Körfez Bölgesi’ne kadar uzanan bir rotayı içerir, büyük bölümü Interstate 5 demir yoluna paraleldir. Ön analizler göstermiştir ki bu güzergahta yapılacak yolculuklar 35 dk sürecektir,  bu da şu anlama gelmektedir; yolcuların 350 mil (560 km) güzergahta ortalama 600 mph (970 km/h) ve en fazla 760 mph (1,200 km/h) ile varış noktalarına ulaşacaktır. Ön fiyat değerlendirmeleri ise yalnızca yolcu taşıma için 6 milyar dolar, araç ve insan taşıyabilen versiyonu için 7.5 milyar dolardır.

hyperloop projesi

Hyperloop teknolojisinin orjini Musk ve SpaceX tarafından açık bir şekilde belirtilmiştir ve diğerleri fikirlerini almak ve onları cesaretlendirmek için teşvik edilmiştir. Bu amaçla birkaç  şirket oluşturulmuştur, disiplinler arası öğrenci başkanlığındaki ekipler teknolojiyi ilerletmek için çalışmalar yapmaktadır.

Test yolunun yapımı için kapsüller tasarlanmıştır 2016 yılında başlaması planlanan tam ölçekli prototip 5 mil (8 km) yol inşaatı günümüzde geliştirilmektedir. Ayrıca 1 mil (1.6 km) test yolu Nevada Çölü’nde inşa edildi bu 2016 yılının Mayıs ayında ortaya çıkan ilk ölçekli modeldir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı