Bilim ve Teknoloji

Hash Değeri Nedir? Hash Değeri Ne İşe Yarar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda Hash Değeri Nedir? Hash Değeri Ne İşe Yarar? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.  Hepimizin bildiği gibi, “Hash Değeri” özellikle adli bilişimde, geçen bir zaman sürecinde bir depolama alanındaki bilgiler üzerinde değişiklik olup olmadığının anlaşılması için kullanılmaktadır. Yani herhangi bir dosya, belge, program’ın orjinali ile farklılık var mı? sorusunu yanıtlamak için Hash Değerine bakılır. Eğer Hash Değeri işlem öncesinde ve sonrasında aynı ise datada herhangi bir değişiklik olmadığı ve eğer Hash Değeri farklı ise datada değişiklik olduğu sonucuna varılmaktadır.

Bu işlem bir çeşit iki programın karşılaştırılması işlemidir. Örneğin: Bilgisayarınızda ki bir dosyanın kopyalarının orjinali ile aynı olup olmadığını veya bozulmaya uğrayıp uğramadığını, taşıma esnasında herhangi bir kayıp söz olup olmadığını test etmek için hem orjinal hem de kopya dosyanın MD5 değerleri karşılaştırılarak kontrol edilir. Eğer Hash değerleri irebir aynı ise sorunsuz kopyalanmış, taşınmış yada indirilmiştir. Eğer Hash Değerinde MD5 değerlerinde farklılık varsa dosya bütünlüğü bozulduğu için çalışmama yada veri eksikliği oluşmuştur sonucu çıkar.

hash

Önemli Not: Farklı nedenler de hash değerlerinin aynı olmamasına neden olabilmektedir. Kısaca her hash uyumsuzluğunda, incelemeye konu data üzerinde birisinin değişiklik yapmış olduğu sonucuna varmak doğru olmayabilir. Buna dikkat etmekte fayda var. Mesela: Bozuk sektörler, RAM arızası, kullanılan donanım, elektriksel arızalar, kullanılan yazılım gibi.

Bakınız: 64 Bit Windows 8 Önizleme Sürümü Hash Değeri: 1288519C5035BCAC83CBFA23A33038CCF5522749

HashTab 5.2: İndirme Linki

Kaynak: http://www.sahteyazilim.com/md5-hash-degeri-nasil-kontrol-edilir/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı