Bilgi

İlk Yardım Çantası Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “İlk Yardım Çantası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? İlk Yardım Çantası Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi? İlk Yardım Çantası Ağır Kusur mu? İlk Yardım Çantası Hafif Kusur mu?” sorularına cevap vereceğim.

Sürücülerin ve yolcuların can güvenliği için araç içerisinde mutlaka yer alması gereken bazı ekipmanlar bulunuyor. Bunlardan birincisi ilk yardım çantası. Herhangi bir kaza anında ya da istenmeyen bir durumda, sürücülerin ya da yolcuların ilk tedavisinin yapılması konusunda oldukça önemli olan ilk yardım çantası, araç muayene sırasından araçta bulunması gereken ekipmanlar listesinde gösterilmektedir.

İlk Yardım Çantası Olmayan Araç Muayeneden Geçer Mi?

İlk yardım çantasıyla ilgili zorunluluklar akıllara “Araç muayene ilk yardım çantası zorunlu mu?” gibi soruları da beraberinde getirir. Bununla ilgili T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın standartları düzenlediği, ülkenin her yerinde araç muayene hizmeti veren yetkili kuruluş TÜVTÜRK’ün çeşitli tasarrufları bulunur. Öncelikle, araç ilk yardım çantası ve yangın tüpü ile reflektör olup olmadığı yetkililer tarafından muayene esnasında mutlaka kontrol edilen ekipmanlar arasında yer alır. Araç muayenede ilk yardım çantası yoksa bu durum “hafif kusur” olarak kabul edilir. Aynı şekilde yangın tüpü ve reflektörün bulundurulmaması da “hafif kusur”dur. Buna rağmen, araç ilk yardım çantası bulundurmak hayati bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Yani aracınızda ilk yardım çantası yoksa veya bulunmuyorsa aracınız hafif kusurlu olarak değerlendirilir. Hafif kusurlu olarak değerlendirilen bir araç ise muayeneden geçer. Fakat dediğimiz gibi aracınızda ilk yardım çantasının bulundurmanız siz ve sevdiklerinizin sağlığı için daha doğru olacaktır.

Muayene sırasında araçta bulunması gereken ekipmanlar biri olan “İlk Yardım Çantası traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet bulundurulmalıdır.

Peki, aracınızda ilk yardım çantanız eksikte bu durumda ilk yardım çantasını nereden alacaksınız. Bunun için herhangi bir adres vermek etik olmayacaktır. Hemen hemen bir alışveriş merkezinde veya otomobil aksesuar satış mağazalarında ilk yardım çantası bulabilmeniz mümkün.

Tabii ki çantanın içeriğine ve yer alan malzemelere göre bazı durumlarda fiyat farklarının yaşandığını görebiliriz. Burada seçim tamamen sürücülere kalmış oluyor.

Araç İlk Yardım Çantasında Neler Olmalıdır?

İlk yardım çantası araç içerisinde genellikle aracın bagajında bulundurulur. Bu çantanın içerisinde sargı bezinden makasa, iğneden el fenerine kadar birçok yardımcı eşya vardır. Araba ilk yardım çantası içindekiler standart olarak şu şekilde sıralanır.

– Bir Adet Alüminyum Yanık Örtüsü

– Bir Adet Antiseptik Solüsyon (50 ml)

– Bir Adet El Feneri

– Bir Adet Esmark Bandajı

– Bir Adet Flaster (2 cm x 5 m)

– Bir Adet Küçük Boy Makas (Paslanmaz Özellikli)

– Bir Adet Solunum Maskesi

– Bir Adet Turnike (En Az 50 cm Örgülü Malzemeden)

– Bir Kutu Hidrofil Gaz Steril (10×10 cm 50’lik Kutu)

– Hava Yolu Hortumu

– İki Adet Büyük Boy Sargı Bezi (10 cm x 3-5 m)

– İki Çift Tıbbi Eldiven

– On Adet Çengelli İğne

– On Adet Yara Bandı

– Üç Adet Üçgen Sargı

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı