Bilgi

Araç Km (Kilometresi) Nasıl Sorgulanır?


Bu yazımızda araç kilometresi nasıl sorgulanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Araç kilometre sorgusunu PTT AVM, E-Devlet, PTT Bank, HGS Mobil gibi platformlar üzerinden yapabilirsiniz.

İkinci el araç bir araç almak istediğimizde aracın belirli dönemlerde kayıt edilen kilometre değeri bize aracın kilometresinin orijinal olup olmadığı hakkında fikir veren önemli bir bilgidir. İkinci el bir aracın geçmişi, hasar kaydı ve kilometresi gibi faktörler fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Sarı siteden veya farklı bir platformdan araç satın almak isteyen kullanıcıların dikkat ettiği en önemli bilgilerden bir kuşkusuz aracın kilometresidir. Yüksek kilometre değerine sahip bir aracın çok yoğun bir şekilde kullanıldığı anlamına gelir. Bu aracın yıpranma payının bir göstergesidir. İkinci el araç piyasası oldukça hareketli olduğundan bazı uyanık geçinen kötü niyetli satıcılar araçları değerinden daha fazla fiyata satmak için araç kilometresi üzerinden oynama yapabilmektedirler. Bu sebeple ikinci el araç satın alacaksanız araç kilometre sorgulaması muhakkak yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Araç KM Nereden, Nasıl Sorgulanır?

Kilometre sorgulama almak istediğiniz araç hakkında doğru bilgiye ulaşılmanıza yardımcı olur. İkinci el araç sahibi satın almak isteyen kullanıcıların km sorgulaması yapabileceği birçok farklı yol/yöntem bulunuyor. Kişiler internetten üzerinden km sorgulama yapabileceği gibi oto ekspertizler, yetkili servisler ve mobil uygulama platformları üzerinden de kilometre sorgulaması yapabilirler. Yaptığınız sorgulama işlemini farklı yöntemler ile yaparak ulaşılan verilerin tutarlılığını karşılaştırabilirsiniz.

İnternetten Araç KM Sorgulama

İnternetten üzerinde araba km sorgulama işlemi PTTAVM üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. En çok tercih edilen yöntemin bu olduğunu belirtelim. Kilometre sorgulama işlemi için aşağıda gösterdiğimiz işlem basamaklarını takip etmeniz gerekiyor.

İlk olarak buradaki https://hgs.pttavm.com/arac-km-sorgula bağlantıya tıklıyoruz.

Ardından üst menüde bulunan “KM Sorgula” sekmesine giriş yapıyoruz.

Gelen pencerede “ŞASE, T.C. KİMLİK ve E-POSTA” adresimizi giriyoruz.

Plaka bilgisinden km sorgulama işlemini yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü araçların plakası değişebiliyor ama şase numarası asla değişmez. Bu nedenle bütün sorgulamalarda doğru sonuca ulaşmak için “ŞASE NUMARASINDAN” sorgulama yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca kişisel (bireysel) sorgulamalar için T.C. Kimlik Numarası, Kurumsal Sorgulamalar için ise Vergi Numarası yazmanız gerekiyor.

E-Posta adresinizi doğru bir şekilde girmeyi unutmayın. Ödeme yaptığınız dekont ve km sorgulama sonucu bu e-posta adresine iletilecektir.

İleri butonuna tıkladıktan sonra ekrana gelecek olan pencereden ödeme yapılacak kredi kartı bilgilerini girdikten sonra ödeme yaptığınızda ekrana şase numarasını girmiş olduğunuz aracın kilometre sorgulama sonucu gelecektir. Bu bilgi aynı zamanda mail adresinize de gönderilecektir.

Unutmayın PTTAVM üzerinden yapılan km sorgulamasında bilgilerini girmiş olduğunuz kredi kartından 9 TL hizmet bedeli kesilir. Kilometre sorgulama sonucu aynı zamanda ekrana yansıtıldığı gibi verdiğiniz mail adresine de gönderilmektedir. Bu web sitesi üzerinden sorgulama yaptığınız aracın 24 Temmuz 2013 tarihi sonrası kilometre bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu kilometre bilgisi aracın her muayeneye girdiğinde kayıt edilen kilometre bilgisidir.

SMS ile KM Sorgulama

Daha önceki yıllarda almak istediğiniz araç km sorgulama işlemi için 5664 üzerinden SMS ile yapılabiliyorken artık bu sistem kullanılmamaktadır. Kişisel verilerin korunması kanunu (KVKK) kapsamında SMS (Kısa Mesaj) ile kilometre sorgulama işlemi artık yapılmamaktadır. Araç kilometre sorgulama SMS (Kısa Mesaj) işleminin sonlandırılması ile birlikte ikinci el araç sahibi olmak isteyen kullanıcılar, farklı platformlar üzerinden km sorgulama yapmaya yönelmektedir.

TÜVTÜRK’ten KM Sorgulama

Ülkemizde bulunan tüm ticari ve binek araçlar, her yıl ya da iki yılda bir TÜVTÜRK muayene istasyonlarına giderek belirli bir kontrole tabii tutulurlar. Bu kontroller esnasında aracın durumu hakkında birçok veri kayıt altına alınmaktadır. Bu araçlara ait verileri TÜVTÜRK veri sistemlerinde kayıt edildiği için ikinci el araçlar için km sorgulama yapma olanağı bulunur. Ancak bu sorgulama için aracın en son TÜVTÜRK muayene bilgisinin kişinin elinde olması gerekmektedir. Bu platform üzerinden sorgulama yapabilmek için TÜVTÜRK web sitesine giriş yaparak ilgili alandan ücretsiz bir şekilde aracınızın kilometre sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet’ten Araç KM Sorgulama

E- Devlet sistemi üzerinden pek çok sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Araç kilometre sorgulama işlemleri de E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemde km sorgulama işlemi doğrudan E- Devlet üzerinden gerçekleştirilmez. Uygulama, ziyaretçiyi PTT sorgulama sayfasına yönlendirerek işlemin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Yönlendirilen internet sitesi üzerinden aracınızın plaka veya şase numarasını girerek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. (Tıkla)

Araç KM Sorgulama Yöntemleri

Araç kilometre sorgulama yol veya yöntemleri aracın plaka veya şase numarası üzerinden yapılmaktadır. Kilometre sorgulaması yapacağınız platformu belirledikten sonra ilgili alanları doğru bir şekilde doldurarak kolayca istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Plaka ya da şase numarası olmaması durumunda km sorgulama işlemini yapabilmek mümkün değildir.

Şase No ile Kilometre Sorgulama

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte birçok işlem artık mobil uygulamalar veya internet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle HGS Mobil Uygulaması kullanılarak şase no ile km sorgulaması gerçekleştirilebilmektedir. Akıllı telefonunuza HGS mobil uygulamasını yükleyerek aracınızın km bilgisine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tabi ki bu işlem karşılığında belirli bir miktar hizmet bedeli alındığını söyleyelim. Şase numarası kullanımına 1954 yılında başlanan ve her firmanın kendi araç modelini bildirmek için aracın belirli bölümlerine not ettiği 17 haneli bir numaradır. Trafiğe çıkan her araçta şase numarası olması zorunludur. Aracın marka, model, hangi yıl üretildiği, hangi marka tarafından kaçıncı üretim serisinde yapıldığı, kullandığı motor türü, fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu gibi tüm bilgilere şase numarası üzerinden erişilir. 17 hane olan şase numarasında hem rakam hem de harf bulunan bir koddur. Şase numarası içinde ‘’O’’, ‘’İ’’ ve ‘’Q’’ harfi olmaz. Bu türden harflerin bulunduğu şase numaraları sahtedir. Trafikte araç üzerinde yapılan işlemlerin neredeyse tamamı şase numarası üzerinden yapılır

Plakadan KM Sorgulama

Genel olarak bir çoğumuz plaka üzerinden kilometre sorgulaması yapıyoruz. Ancak çoğu zaman en doğru sorgulama yönteminin şase numarası üzerinden yapıldığını belirtelim. Yukarıda bilgisini verdiğimiz uygulamalar veya platformlar üzerinden plakadan km sorgulama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın plakası ile diğer platformlardan da (servis kayıtları gibi) sorgulama yaparak sonucun doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Örneğin aracın belirli bir tarihte serviste yapmış olduğu işlem sonucunda kayıt edilen km bilgisi ile muayene yapılırken girilen km bilgisini karşılaştırarak km düşürme, km ile oynama işleminin yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz.

Oto Ekspertiz ile Araç KM Sorgulama

Oto ekspertiz aracılığı ile almak istediğiniz araç ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Oto ekspertiz yapan firmalar araç kilometre sorgulama konusunda en güvenilir, net bilgi veren kaynaklar arasında yer alır. Ancak km sorgulama işlemi oto ekspertizler aracılığı ile yapıldığında işlem biraz daha uzun sürebildiğinden dolayı kullanıcılar son ihtimal olarak oto ekspertizleri tercih etmektedirler. Oto ekspertizler genel olarak bir kullanıcının sorguladığı platformlardan km bilgisi ile, araç beyninde yer alan km bilgilerini karşılaştırırlar. Böylece bir aracın kilometresinde oynama yapıldıysa bunu büyük ihtimalle tespit ederler. Bu nedenle ikinci el bir araç ile ilgili net bir km sorgulama yapabilmek için bu ekspertiz hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Araç Kilometresini Ücretsiz Sorgulama

Araç km sorgulaması yapılan uygulamaların veya platformların neredeyse tamamında belirli bir hizmet karşılığında bir ücret ödenir. Ücretsiz olarak sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama, web sitesi, platform yoktur. Ancak son güncellemeler ile birlikte kullanıcılar TÜVTÜRK Muayene Sistemi üzerinden yapılan sorgulama sırasında herhangi bir ücret ödemezler. Fakat bu yöntemle km sorgulama yapabilmek için de aracın muayene numarasına sahip olmak gerekiyor.

Benzinli Araç Kaç KM’ye Kadar Alınır?

İkinci el bir otomobilin fiyatını belirleyen tek unsur kilometre değildir. Bir otomobilin bakımının ve muayenesinin düzenli olarak yapılmış olması aracın yıpranma payını azaltacaktır. Tabi yine de ikinci el bir araç satın alacak olan kişilerin ilk dikkat ettikleri nokta genel olarak aracın kilometresi olmaktadır. Bu konuda uzmanlar benzinli bir araç için motor çeşidine bağlı olarak 250.000 km’ye kadar olan araçların alınabileceğini belirtmektedirler.

Dizel Araç Kaç KM’ye Kadar Alınır?

Yukarda benzinli otomobiller için geçerli olan belirleyici unsurlar aynı şekilde dizel motorlu araçlarda da geçerlidir. Öncelikle aracın bakımının iyi yapılmış olmasının yanı sıra düşük kilometrede olması ikinci el dizel (motorin) aracı daha cazip kılacaktır. Kişiler ikinci el araç satın alırken hem sorunsuz bir şekilde kullanabilecekleri hem de ileriye dönük olarak satabilecekleri bir araç tercih etmek istemektedirler. Bu nedenle özellikle düşük kilometreli araçlara yönelirler. Dizel araçlar için motor türüne bağlı olarak 150.000 km’ye kadar olan araçların alınması tavsiye edilir.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Araçların kilometresi ile oynamak, kilometresini düşürmek suç sayılsa da bu yönteme birçok kişinin sıkça başvurduğu görülmektedir. İkinci el araç alacak kişiler aracın kilometresi konusunda şüpheleri varsa veya satıcıya güvenmiyorlarsa çeşitli yöntemler sayesinde kilometresi düşürülmüş araçları tespit edebilirler. Özellikle araç yetkili servislerin kayıtları incelendiğinde araç kilometresi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra en güvenilir yöntemlerden bir tanesi olarak kabul edilen TÜVTÜRK kayıtlarını kontrol etmektir. Araçlardan az-biraz anlayan kişiler, araçları kullanırken performansından, sürüş dinamiklerinden dahi aracın kilometresinin değiştirilmiş olabileceğini anlayabilirler. Özellikle motor gücü test edildiğinde karşımıza çıkan değerler normalden düşük ise kilometrenin değiştirildiğinden şüphelenilebilir. İkinci el aracınızın kilometresinin düşürüldüğünden şüphe duyuyorsanız bir oto ekspertiz firması aracılığıyla daha net sonuca ulaşabilirsiniz.

2023 Araç KM Düşürme Cezası Nedir, Ne Kadar?

Araç kilometresini düşürmek veya kilometre ile oynamak dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Daha önceleri para cezası olarak uygulanan yaptırıma güncellenen yeni kanunlarla birlikte hapis cezası da eklenmiştir. Bu nedenle araç kilometresi değiştiren veya kilometre ile oynayarak kullanıcıyı yanıltan kişiler için mahkeme kararı ile 1-5 yıl arası hapis cezası ve bununla birlikte adli para cezası uygulanmaktadır. Yargıtay’ın almış olduğu bu karara göre araç km düşürme işlemi ile araç satmak TCK’nın 153. Maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılmaktadır. Suçtan mahkûm edilenlere ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilmektedir. Daha öncesinde aracın kilometresini düşürerek satmak dolandırıcılık olarak değil, uyuşmazlık olarak değerlendiriliyordu. Aracının kilometre göstergesi ile oynayan kişi ise elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek bu durumdan kurtulabiliyordu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı