Bilgi

Muayene Son Gününde Noter Satışı Gerçekleşir mi?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Muayene Son Gününde Noter Satışı Gerçekleşir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle bir araç satışın gerçekleşebilmesi için muayenesinin bulunması gerekiyor. Muayene işlemini yapan kurum ise bildiğiniz üzere TÜVTÜRK.

TÜVTÜRK ülkemizde uluslararası standartlarda araç muayene hizmeti veren istasyonlardır. Devlet tarafından zorunlu tutulan araç periyodik bakımları TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmaktadır.

Türkiye’de bağımsız olarak hizmet veren TÜVTÜRK’te periyodik muayenelerin ardından araçların mevcut durumları göz önünde bulundurularak gerekli onay verilir. Her araç sahibinin belirli periyotlarla araç muayenesini yaptırması zorunludur. Eğer muayene sırasında araç trafiğe çıkması için herhangi bir eksiği varsa onay verilmez. İleri bir tarih için tekrar araç muayene randevusu alınır.

Şimdi “Muayene Son Gününde Noter Satışı Gerçekleşir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Arkadaşlar muayene son gününde araç satışı gerçekleşir. Örneğin; araç muayene son tarihi 20.09.2022 olarak gerçekleştirilmişse 20.09.2022 tarihinde NOTER satışı yapabilirsiniz. Ancak sonraki günde NOTER satışı yapabilmeniz için araç muayenesini yaptırmanız zorunlu olacaktır.

Araç sahipleri, otomobillerini satışa çıkardıklarında araç muayenelerinin yaptırılmış olması ve araçta herhangi bir kusur bulunmadığı belgelerle ispat edilmiş olmalıdır. Çünkü, araç alım ve satımında gerekli olan noter satış belgesi ancak aracın muayeneleri tam olduğunda alınabilmektedir. Bu nedenle muayenesiz araçların satışında devir işlemlerinin tamamlanması mümkün olmamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı