Bilgi

IMEI Kayıt İşleminde “Yurda Giriş Kontrolü Başarısız” Hatası ve Çözümü!


Herkese Merhaba. Bu yazımızda E-Devlet sistemi üzerinden telefonunuzun “IMEI Kayıt” işlemini yaparken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız” uyarısı alıyorsanız çözümü oldukça basit. Hazırsanız işlemin nasıl yapıldığını hemen anlatalım.

Öncelikle kayıt işleminde “Yurda Giriş tarihinizi” ve özellikle “Giriş Yapılan Belge No” kutucuğunu doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Yurda giriş tarihinizi bilmiyorsanız hemen buradaki E-Devlet (tıkla) bağlantısını kullanarak yurda giriş tarihinizi öğrenin.

Giriş Yapılan Belge No” kutucuğunu ise normalde kimliğin sağ tarafında bulunan fotoğrafın altındaki altı haneli harf ve rakamdan oluşan karakterleri girmemiz gerekiyor. Hatta açıklama kısmında aşağıdaki metni bulabilirsiniz.

Eğer pasaportunuz G ile başlayıp sonraki karakterleri sadece rakam olmak üzere toplamda 9 karakterden oluşuyorsa pasaport türü olarak Geçici Pasaport seçiniz. Eğer Nüfus Cüzdanınız ile yurda giriş yaptıysanız nüfus cüzdanının sağ üst kısmında fotoğrafın altında yer alan 6 rakamlı numarayı (Örn. 123456), başka bir belge ile giriş yaptıysanız belge numarasını giriniz.

Ancak bu numara pek okunaklı değil ve muhtemelen sınır girişinde kimlik seri numarası kullanılıyor. Bu nedenle IMEI kaydetme sırasında eğer yukarıdaki “Yurda Giriş Kontrolü Başarısız” hatası alıyorsanız “Giriş Yapılan Belge No” kutucuğuna kimliğinizin 9 haneli seri numarasını girmeniz gerekiyor.

14 Yorum

14 Yorum

 1. Tuncay

  27 Aralık 2022 at 23:11

  Yurda giriş ile alakalı sorun yaşayıp vergi ücretini ödemelerine rağmen cihazlarını kayıt ettirmek isteyenler için; şahsen bu problemi yaşadım ve önce emniyet müdürlüğüne gidip pasaport departmanına gidip ülkeye pasaporttaki tarihte giriş yaptığımı onaylayan bir evrak aldım, sonra da Alo 120 yi veya Btk yı arayıp ne yapmam gerektiğini sormamı söylediler, telefonda saatlerce beklememe rağmen kimseye ulaşamadım, bende btk nın İstanbul’daki müdürlüğüne gidip evrakı elden teslim etmek istedim çünkü yıl biteceği için ve yeni ücretlendirme ile karşılaşmamak için. Aslında hiç gitmeme gerek yokmuş ve bu konuda internette herhangi bir forumda bilgi paylaşımı göremedim okuyup işlemini halledenlerden bi sübhaneke alırım, şimdi çözüm şu; öncelikle vergi dairesinden veya anlaşmalı bankalardan gerekli görülen ücreti ödüyorsunuz sonra mobil e devlet uygulamasından DEĞİL bilgisayardan e devlete girip işlemleri bu şekilde deniyorsunuz, eğer hâlâ yurda giriş hatası alıyorsanız giriş tarihini 1 gün önce seçip deneyin, olmazsa 1 gün sonrasına deneyin, eğer yine olmazsa panik yapmanıza gerek yok, çünkü bu yıl içerisinde belirlenen vergi ücretini ödediğiniz için yeni yılda bu işleme devam ederseniz yeni ücretlendirmeye dahil olmuyorsunuz, listesini vereceğim belgeleri vereceğim adrese göndereceksiniz 1 hafta içerisinde iş çözülmüş olacak ve siz tekrar bilgisayardan işleminizi deneyip gerçekleştireceksiniz. evraklar şu şekilde ;
  Vergi dairesine ödeme yaptığınız makbuz
  Karakoldan yurda girişinizi gösteren ıslak imzalı evrak
  Pasaport fotokopisi
  Nüfus cüzdanı fotokopisi
  ikametgah
  ve bu durumu özetleyen bir dilekçe, Bilgi teknolojileri müdürlüğüne işte şu tarihte giriş yaptım yanımda getirdiğim şu imei numaralı cihazı kayıt ettirmek isterken şu problemle karşılaştım ekte evraklar mevcuttur, bu problemin çözülmesini arz ederim tarzı yuvarlama bir dilekçe “Eskişehir mah. 10. km No:287 Çankaya/Ankara” adresine kargo ile gönderiyorsunuz. Muhtemelen 1 haftaya çözülür dedi görevli, kolay gelsin herkese.

  • Ram

   30 Aralık 2022 at 12:58

   Oncelikle teşekkürler vakit ayırıp bunları paylaştığın için.
   Suan bana da mobil sayfada yurda giriş başarısız dedi. Eve gecince pc’den deneyeceğim. İkamet kısmını merak ettim cunku ben ikametim oldugu yeri değil suan yasadıgım adresi yazdım ki o da tam sığmadı. Onunla ilgisi olabilir mi bu durumun yoksa bağımsız mı bu olaydan

  • Berkay

   3 Ocak 2023 at 22:10

   Ben 2700 tl olarak ücretimi ödedim ama kayıt dışı gözüküyor. BTK yı arayıp sorduğumda başvuru numarasını almadan çıktınız için olmamıştır diyor. Eski 2700 tl ücreti iadesini alıp yeni 6000 tl den kayıt yaptırmanız gerekiyor diyor. Yardımcı olabilir misiniz?

   • Feray

    25 Ocak 2023 at 00:05

    Aynı sorun bende de var, nasıl bir çözüm buldunuz acaba bana da yardımcısı olur kusunuz?

  • Samet

   9 Temmuz 2023 at 11:06

   Sorununuz cözüldümü bilgi verseniz sevinirim

 2. Şnur

  30 Aralık 2022 at 15:57

  Merhaba,
  Elime yurt dışından telefon gelecek, kayıt için 120 gün sürem var diye biliyorum. Ben yurda giriş çıkışı 1-2 ay sonra yapıp, telefonumu 1-2 ay içerisinde pasaportum üzerine kayıt ettirmeyi düşünüyorum.
  Kayıt yaptırana kadar telefonu kullansam sorun olur mu sizce?

 3. Ram

  31 Aralık 2022 at 15:21

  Edit: düzeldi yanlışlıkla Türkiye yerine giriş yaptığım ülkeyi işaretlemişim…

 4. Faik

  2 Ocak 2023 at 12:49

  Tuncay bey bu şekilde sorununuz çözüldümü acaba ?

 5. Ali

  9 Haziran 2023 at 02:11

  Eğer askeri personel olarak giriş ve çıkış yaptıysan hudut geçiş belgesi kullandıysan belge türü hudut geçiş belgesi seçeceksin belge no ise T.C.numaran olacak

  • Şahin duyar

   7 Temmuz 2023 at 20:46

   Allah razı olsun Allah ne muradın varsa versin

 6. Arzu saygın

  7 Temmuz 2023 at 19:50

  Arkadaşlar saatlerdir uğraşıyoruz,giriş yaptığınız ülkeyi değil türkiye yi isaretleyin,sorun haloluyor..

  • Ege Yıldız

   27 Temmuz 2023 at 20:39

   Cıfte vatandaşlık durumu varmıydı sızde?

 7. Şahin

  7 Temmuz 2023 at 20:47

  Çok teşekkür ederim beni 20 binden kurtardın

 8. Işık

  12 Temmuz 2023 at 18:07

  Benim çift pasaportum var ve yurda girişimi yabancı pasaporta yapmışlar fark etmeden önce gittim ücreti ödedim, e devlet girişiniz yok diyor. Yabancı pasaportumla deniyorum onda da ödene yok diyor. Türk pasaportuma girişimi nasıl işletebilirim acaba.Acaba şimdi bi yurt dışına gidip gelsem ödeme tarihinden aonra olduğu için geçerli olur mu?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı