Bilgi

InSight Mars Görevi


InSight, -halka açıklanan bilgilere göre- Mars’ın derinliklerini araştırmak üzere tasarlanmış çok fonksiyonlu bir uzay aracıdır. F16 ve F-35 Savaş uçaklarının üretiminden tanıdığımız İleri Teknoloji ve Havacılık Şirketi olan Lockheed Martin tarafından üretilmiştir. InSight, ABD‘nin uzay programı çalışmalarından sorumlu bir kurum olan NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir.

InSight, Kaliforniya’ya taşınmak üzere Aralık 2015’te Boeing C-17 Globemaster III’e yüklenirken.

InSight, ABD’nin Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden, Atlas V-401 roketiyle 5 Mayıs 2018 tarihinde görevi (fırlatılma işlemi) başlatılmış, 26 Kasım 2018 tarihinde Mars‘ın Elysium Planitia bölgesine başarılı bir şekilde iniş yapmıştır.

InSight’ın Başarılı İnişinden Sonra Gelen İlk Mars Fotoğrafı.

Fırlatma işlemini United Launch Alliance (ULA) üstlenmiştir. United Launch Alliance (ULA), Lockheed Martin ile Boeing ortaklığında kurulan bir havacılık ve uzay mühendisliği şirketidir. En büyük müşterileri NASA ve ABD Savunma Bakanlığı olan ULA’nın Atlas V, Delta II ve Delta IV olmak üzere üç roketi bulunmaktadır.

United Launch Alliance (ULA) Atlas V-401 Roketi

InSight’in yolculuğu yaklaşık olarak 485 milyon kilometre sürmüştür. İniş yaptığı bölgeye sismograf ve ısı sondası yerleştirmesi planlanmaktadır. Ayrıca, Mars’ın iç yapısı ve rotasyonuyla ilgili çalışmaların tamamlanması için bir dizi radyo bilimi deneyi gerçekleştirecektir. Görev süresi 709 Mars günü (2 yıl) olarak planlanmıştır. (1 Mars Günü = 1 Gün 0 Saat 37 Dakika’dır.) Kalkış kütlesi 694 kg olarak belirlenen InSight’in iniş kütlesi 358 kg olarak belirlenmiştir.

InSight’in Dış Görümü (Güneşten gelen enerji ile beslenen panellerden her biri 600-700 Watt enerji sağlıyor)

InSight, Mars gezegendeki sismik aktiviteyi ölçmek ve gezegenin iç yapısının 3D modellerini oluşturmak için Mars yüzeyine SEIS adında bir sismograf yerleştirmiştir. Ayrıca, Mars’ın jeolojik evrimini incelemek amacıyla, HP3 adında bir ısı probunu kullanarak gezegenin iç ısı akışını ölçmesi planlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Güneş Sistemi’ndeki Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi Yerbenzeri gezegenlerle ilgili yeni bulgular ortaya çıkabilecektir.

InSight’ın Mars’tan gönderdiği ilk sefiesi.

InSight’ın Mart 2016’da fırlatılması planlanmıştı. Ancak fırlatılmadan önce SEIS cihazında (bir çeşit sismograf) oluşan kalıcı vakum arızası sonrasından fırlatılma iptal edildi. InSight, depolama için Denver’daki Lockheed Martin tesisine geri döndü. NASA, InSightın fırlatılma tarihini Mart 2016’dan Mayıs 2018’e erteledi. Ertelenme, sismografta oluşan sorunun çözülmesine olan sağladı, ancak 675 milyon dolar tutarındaki maliyeti 830 milyon dolar tutarına çıkardı. 2008 yılında Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapan Phoenix uzay aracındaki teknolojinin yeniden kullanılmasıyla görevdeki riskler ve görevin maliyeti azaltılmış oldu.

Mars Yüzeyine İnen Uzay Araçları ve InSight’ın İndiği Yer

Not: Bir çok kez uzay araçları isimlerinin sonunda “Rover, Lander veya Orbiter” gibi kavramları görmekteyiz. Kısaca bu farkları özetleyelim. Lander,  genellikle hava gözlemlerine ve toprak analizine odaklanarak robotik kollarına erişerek deneyler yaparlar. Arazi ayakları bulunur. Orbiter, gezegenin etrafında uçarak hava ve haritalama gibi gözlemler yaparlar ve çoğu zaman yüzeydeki deneyler için iletişim röleleri görevi görürler. Rovers ise, yüzeyde yavaşça dolaşan, resim çeken ve çeşitli jeolojik ve kimyasal testler ve analizler yapan 6 tekerlekli araçlardır. Bu nedenle InSight bir Lander‘dir.

Kaynak: Wikipedia ve NASA

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı