Bilgi

Mars’a Gidecek Uzay Aracına İsim Yazdırma Nasıl Yapılır?


NASA‘nın Mars görevi için başlattığı “İsmini Mars’a gönder” projesi başta Türkiye’den olmak üzere tüm dünyada büyük bir ilgi ile karşılaştı. Sanal bilet ekranına isim ve soy isimlerini yazan kullanıcılar, bu sayede Mars’a bırakılacak olan bir çip içerisinde isimlerinin yer almasına olanak tanıyacak.

NASA’nın (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 2020 Mars görevinin tanıtımı için sanal bilet ekranını erişime açtı. “İsmini Mars’a Gönder” adlı kampanyada kullanıcılar, projenin yer aldığı sayfada isim ve soy isimlerini yazdıktan sonra temsili bir biniş kartına ulaşıyor. Giriş yapılacak bilgiler arasında Türkiye posta kodu da önem taşıyor. Mars bileti başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye birinci sıraya yükseldi. Hali hazırda başvuru yapan her 3 kişiden 1’i Türkiye’den. İsimler, Mars 2020 uzay aracında bulunan çiplere işlenip Mars‘a gönderilecek. Ayrıca ismini kaydedenlere NASA tarafından bir hatıra biniş kartı veriliyor. Kayıtlar 30 Eylül 2019’a kadar sürecek.

NASA, Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak. 2012 yılında Mars’a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020’nin Temmuz veya Ağustos ayında uzaya gönderilmesi beklenen yeni araç, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak. Şu an itibariyle Türkiye’den 2.5 milyon kişi “Send Your Name to Mars” kampanyası için biniş bileti kaydı yapmış. Yapılan başvuru toplamı ise yaklaşık 8.4 milyon kişi.

Mars’a Gidecek Uzay Aracına İsim Yazdırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle buradaki (tıkla) linke tıklayarak gideceğiniz adreste, First Name kısmına adınızı ve Last Name kısmına soyadınızı yazın. Ülkenizi ve biliyorsanız şehrinizin posta kodunu girin. E-Mail adresi bölümü zorunlu olmadığı için doldurmayabilirsiniz. Doğruluğu çok önemli olmasa da 5 haneli posta kodu Türkiye’nin il ve ilçelerine göre değişiklik göstermektedir. Son olarak “Send My Name to Mars” (İsmimi Mars’a Gönder) diyoruz

Aşağıdaki gibi karşımıza sanal bir biniş bileti çıkacaktır.  Bileti isterseniz hemen altındaki butonlardan resim halinde indirebileceğiniz gibi, yazdırabilir veya facebook, twitter gibi sosyal medya platformlarında otomatik paylaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı