Bilgi

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?


Türkiye’de internette gezinirken sürekli yaşadığımız sıkıntılardan birisi olan yavaşhız sorunu, hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Video izlerken, resim indirirken, müzik dinlerken ve hatta makale okurken bile internet hızı büyük bir önem taşıyor. Gelin bu yazımızda size İnternet Hızı Nasıl Ölçülürgösterelim.

İnternet hızı testine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konular:

İnternet hızını ölçen servisleri kullanırken her ölçümde farklı sonuçlar alırsınız. Bunun birçok sebebi var. Fakat asıl sebebi bilgisayarınıza gelen bağlantının farklı uygulamalar tarafından kullanıyor olabileceği. İnternet hızını ölçmeden önce aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekli:

  •  Bilgisayarınıza kablolu interneti bağlayın ve kablosuz internetin başka cihazlar tarafından kullanılmasına izin vermeyin.
  •  Bilgisayarınızda internet ile çalışan tüm programları kapatın.
  •  Tarayıcınızda açık olan tüm sekmeleri kapatın.
  •  Test sırasında herhangi bir indirme işlemi yapmayın.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür ?

Sağlayıcınız tarafından aldığınız pakete uygun olarak size belirli hızlarda internet sağlanır. Genelde adil kullanım noktasını geçince düşen internet hızını belirli servislerle ölçebilirsiniz. Aşağıda hazırladığımız listede yer alan servisleri kullanarak internet hızınızı ölçebilir ve düşük bir hızla karşılaşırsanız internet sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

1) Speedtest Hız Testi

speedtest-hiz-testi

Speedtest, tüm dünyada internet hızı test edilirken en çok kullanılan servislerden birisidir. Bu servisi kullanarak ping, yükleme hızı ve indirme hızı gibi verilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Speedtest, internet sağlayıcınızı ve IP numaranızı da test ekranında size gösteriyor. Test bittiğinde ise sonucu resim formatında kaydetme imkanınız var. Hız testine ulaşmak için tıklayın.

2) Türk Telekom Hız Testi

turk-telekom-hiz-testi

Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketi olan Türk Telekom, kullanıcıları için internet hızı sorgulama servisi geliştirdi. Bu servisi kullanarak internet hızınızı test edebilir ve doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Türk Telekom’un internet hızı ölçme servisinde bağlantı kalitenizi görebilmeniz de mümkün. Türk Telekom’un bu servisi Speedtest ile aynı altyapıyı kullanmakta. Hız testine ulaşmak için tıklayın.

3) Doping Hız Testi

doping-hiz-testi

Türkiye’nin alternatif servis sağlayıcılarından olan Doping, kullanıcıları için kendi hız testi servisini geliştirmiş. Speedtest altyapısından veri alan bu servisi kullanarak internet hızınızı ve bağlantı grafiğinizi görebilirsiniz. Hız testine ulaşmak için tıklayın.

4) Fast Hız Testi

fast-hiz-testi

Netflix tarafından desteklenen bu internet hızı ölçme servisi oldukça sade tasarlanmış. Servis sadece internet hızını ölçmeye odaklandığı için tasarımında herhangi bir reklam alanı kullanmıyor. Bu internet hızı ölçme servisinin farklı dil seçenekleri olduğu gibi Türkçe dil desteği de bulunmakta. Hız testine ulaşmak için tıklayın.

5) Google Hız Testi

google-hiz-testi

Dev arama motoru şirketinin birkaç ay önce duyurduğu hız testi uygulaması yurtdışında kullanıma açıldı. Türkiye’de ise henüz Google’ın hız testi servisini kullanamıyoruz. Kısa bir süre içerisinde ülkemizde de aktif olacağını tahmin ettiğimiz Google hız testi uygulaması, en doğru hız testi yapan servisler listesinde yer alıyor. Servis aktif olduğunda Google’a “internet hız testi” yazarak ulaşabilirsiniz.

6) BandWidth Place

bandwidth-place

Türkçe dil desteği olmayan bu servisi kullanarak internet hızınızı öğrenmeniz mümkün. HTML 5 tabanlı olan bu hız testi, veri aldığınız sağlayıcıyı, indirme hızınızı ve yükleme hızınızı test ederek size gösterebiliyor. Test sonuçlarının doğruluğu ise tartışılır. Hız testine ulaşmak için tıklayın

 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı