Bilgi

Kartuş Nedir?


Yazıcı mürekkebi de denilebilir.  Ekranda ki görüntünün kâğıda basılmasını sağlar. Kartuşa bir nevi yazıcıların yakıtı da diyebiliriz. Plastik kutunun içerisinde mürekkep barındırır. Birçok renk vardır kartuşlarda. Mavi, sarı, kırmızı, siyah vb. Dışı plastik kutudan oluşmaktadır. Yazıcılar da kartuş olmadan basım yapılmaz. Yazıcı da ilgili bölüme yerleştirilerek basım işlemi yapılır. Kartuş birçok firma tarafından üretilmektedir. Kartuşlar tek tip özellikte değildir. Farklı özellikler de de üretilmiştir. O yüzden bir firmanın çıkardığı yazıcılar farklı özellikteki kartuş gerektirebilir. Yazıcıların özelliğine de bağlıdır. Kartuş ve toner arasında fark vardır. Çoğu insan tonerle kartuşu aynı zannetmektedir. Kartuş mürekkebi ısıtarak püskürtürken, toner ise mürekkebi toz halinde çalışır hale getirir. Kartuş yazıcıdan aldığı sinyallere göre basım yapar. Yeni çıkan kartuşlara yeni özellik eklenmiştir. Çip özelliği vardır. Eski kartuş sistemlerinde mürekkep bittiğinde cihaza zarar verebiliyordu. Mürekkep olmayan kartuşun yanma olasılığı vardır.

kartuş çeşitleri

Şuan ki teknolojide çip özellikli kartuşlar mürekkep bittiğinde cihazlara zarar vermemektedir. Bir değil özelliklik ise kartuş sayısı ne kadar fazla olursa o kadar daha kaliteli basım olur. Son aralar piyasada bitmeyen kartuş adı altında bazı özellikte kartuşlar üretilmiştir. Bu özelliğe göre 100 sayfa basım 1 TL ye mal olmaktadır.  Kartuşun bittiğini yapılan basımlarda yazıların silindir bir şekilde çıktığını görürseniz anlarsınız. Kartuş bitiminde dolum kullanıcı tarafından da yapılır. Dolum seti alınarak veya şırınga yöntemi ile dolum yapılmaktadır. Kartuş dolumu yapılırken etraf temiz tutulmalı gazete kâğıdı serilerek mürekkebin etrafa sıçraması engellenmelidir. Birmiş bir kartuşun atılması büyük riskleri beraberinde getirmektedir. İçerisinde birçok kimyasal maddenin doğaya girmesi ile kartuşlar çevre kirliliğine yol açmaktadır. Piyasada orijinal olmayan kartuşlar vardır. Bu hem insanlara hem de cihazlara zarar vermektedir. Orijinal kullanılan kartuşlar cihazların güvenli çalışmasını sağlamakta ve daha uzun süre kullanılabilmektedir. Bu gibi sorunlarda mürekkep tıkanmaktadır.  Orijinal kullanılan kartuşların fiyatları yazıcılardan daha pahalı olmaktadır. Bazı kartuşlar süngerli bazıları da süngersiz çalışmaktadır. Mürekkep çıkan yerde farklı özelliklere göre 3 delik vardır. Genellikle 2 kartuş kullananlar sorun yaşamaktadırlar. 3 ve daha fazla olan renkli kartuş kullanılması tavsiye edilmektedir. Kartuş içinde ki mürekkep dolma kalem içinde de koyulmaktadır. Bir diğer konu ise kartuşun mürekkep akıtmasıdır. Bu durumda kartuş bozulmuştur.

kartuş

Cihaza zarar verebilir. Buna göre önlem alınmalıdır. Hp ve Epson markalı kartuşların bitimi sırasında genellikle tekrar doldurulup kullanılmaktadır. Epson markalı kartuşlar kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir. Kullanıcılar tarafında önemli düzeyde kullanılmaktadır. Bir kartuş arızalanana kadar dolum yapılabilir. Orijinal olmasına bağlıdır. Sahte yapılan kartuşlar çabuk yıpranmaktadır. Hiç basım yapılmayan kartuşların denetimi için 1-2 hafta da bir renkli veya siyah basım yapılmalı kontrol edilmelidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı