Bilgi

Toner ve Kartuş Arasında Ne Fark Var?


Yazıcı almak isteyenler genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcı ile lazer yazıcı arasında kararsız kalıyor. Bu iki yazıcı çeşidi arasındaki en büyük fark ise kartuş ve toner kullanımı. Peki, kartuş ve toner arasında ne gibi farklar var? İki materyal arasındaki farkı anlayabilmek için öncelikle kartuş ve tonerin nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinilmesi gerekiyor.

Kartuş ve Toner İçerisindeki Mürekkep Farkı

Bilindiği gibi kartuş ya da toner içerisinde kullanılan mürekkepler ısıya karşı bir duyarlılık gösteriyor. Lazer yazıcı sistemlerinde kullanılan mürekkep toner tozu olarak adlandırılıyor. Toner tozu mıknatıslanma gibi bir özellik barındırıyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkep ise sıvı bir kıvama sahip.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Yazıcı içerisinde kullanılan mürekkep inkjet adını taşıyor. Kartuşun içerisinde bir rezidans mevcut ve bu rezidansın görevi kartuşa ısı vermek. Rezidansın sağladığı ısı mürekkebin, gözle görünmeyecek kadar küçük olan deliklerden kağıda püskürmesini sağlıyor. Bir mekanizma çerçevesinde gerçekleşen bu devinim yatak formda, sağa sola gidip gelmesi şeklinde işliyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar en temel şekli ile bu prensiple çalışıyor.

Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?

Lazer yazıcılar bildiğiniz gibi toner ile çalışıyor. En basit şekli ile bir fotoğraf makinesi gibi baskı yapma sistemine sahip. Fotoğraf makinesi benzetmesi yapmamızın nedeni, toner üzerinde fotoğraf makinelerinde bulunan parçaların büyük bölümünün bulunuyor olmasıdır. Bir kopyalama sistemi ile baskı yapar ve daha hızlı çıktı almanızın nedeni de budur. Lazer yazıcılardaki tonerler, toner haznesi ve yazdırmayı sağlayan parçalar (blade, drum, manyetik silindir vs) olmak üzere toplam iki bölümden oluşuyor. Toner tozları baskı formunda kağıt üzerine aktarılıyor.

Kartuş ve Toner Arasındaki Çıktı Sayısı Farkı

İki mürekkep haznesi arasındaki bir diğer fark da çıktı sayısıdır. En kaliteli kartuşu kullanıyor olsanız dahi, en dolu hali ile maksimum 300 sayfa çıktı alabilirsiniz. Ancak bir toner ile alabileceğiniz çıktı sayısı 5000’i dahi bulabilir. Bu nedenle sık çıktı alınan işyerleri seçimini çok daha ekonomik olması nedeniyle tonerli yazıcı modellerinden yana kullanır. Evlerde ve az çıktı alınan işyerlerinde ise lazer yazıcılar hızı, baskı kalitesi ile daha cazip olabiliyor.

Şimdi Hangi yazıcıyı almalıyım? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Kerem Cangöz

    25 Aralık 2022 at 23:30

    evimdeki HP yazıcının kartuşunu dolum yaptırtıyordum ama hemen bitiyordu, en son araştırma yapıp muadil kartuş aldım dcptoner bayağı kaliteli, tavsiye ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı