Bilgi

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?


Yaz, kış fark etmeksizin insanların büyük birçoğunun en büyük problemi fazla kilodur. Günümüzde birçok kişi fazla kilolardan mustariptir ve genellikle her mevsim kilo vermeye çalışır. Ancak kilo vermek isteyen kişilerin kış aylarında çok daha fazla zorlandığı görülür. Kış aylarında kilo vermek neden zordur ve bu durumdan nasıl korunur sizlere bilgi vermek istiyoruz. Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı kilo vermek istiyor ancak kış aylarında çok zorlanıyorsanız sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur ve Nelere Dikkat Edilir?

Kilo vermek genel olarak çok kolay değildir ve sabır, kararlılık gerektirir. Kış aylarına gelindiğinde ise bu durum çok daha zorlaşır. Bunun birçok önemli sebebi vardır. Merak edenler için kış aylarında neden kilo vermenin daha zor olduğu hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

İlkbahar- Yaz Aylarında Daha Sağlıklı Besinler Seçilebilir

Her mevsim doğa bizlere sağlıklı besinler verse de ilkbahar ve yaz aylarında bu besinlerin miktarı daha fazladır. Özellikle meyve bakımından daha posalı ve lifli gıdalar çıkar. Ayrıca yine sebzelerde hem hazırlanması daha pratik hem de daha alışkın olunan lezzetlerdir.

Daha Az Su İçme İhtiyacı Duyarsınız

Kış aylarında doğal olarak kişiler daha az su içme ihtiyacı duyar ve bu sebeple genellikle su içmeyi ihmal eder. Su her mevsim mutlaka düzenli olarak içilmesi gereken önemli bir sıvıdır. Kilo vermenin önünde de önemli bir engeldir. Yeterli miktarda su içmeyen bireyler, sağlıklı bir şekilde kilo veremedikleri gibi aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalabilirler.

Açık Havadan Kaçınırsınız

Kış aylarında genel olarak açık havalardan kaçınılır ve bu yüzden açık havalarda yapılan egzersizler azalır. Herhangi bir spor salonuna gidilmiyorsa da egzersiz tamamen rafa kalkar. Gerçi soğuk havalarda genelde spor salonlarına gitmek bile çok daha zorlayıcı gelir. Kış aylarında daha fazla evde takılırsınız ve evde takılmakta genellikle kişilerin daha fazla yemek yemesine neden olur. Ayrıca evde vakit geçirirken çok fazla abur cubur ihtiyacı da hissedersiniz.

Davet Yemeklerine Direnemezsiniz

Kış aylarında nedense ev davetleri özellikle artar ve bu durumda kendi beslenme planınızı sürdürmeniz oldukça güçleşir. Özellikle sevgililer günü, yılbaşı gibi tüm özel günlerin kış mevsimine denk geldiğini düşünürsek her şeyin çok daha zorlayıcı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalarda kalabalık ve eğlenceli ortamlarda kişilerin daha fazla yemek yeme eğilimi gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Daha Fazla Rahatlamaya İhtiyaç Duyarsınız

Kış ayları insanların üzerinde genel olarak depresif ve üzgün bir ruh hali yaratır. Bu durumda kişilerin daha fazla yemek yemesine neden olur. Özellikle duygusal açlık yaşayan ve yeme iç güdüsünü bastıramayan kişiler, rahatlamak için hızlı ve sağlıksız yiyeceklere daha fazla yönelir. Kış aylarında ayrıca günler kısa olduğundan dolayı hava erken kararır ve bu da ruh halini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durum sadece daha fazla yemenize değil aynı zamanda sindirim sistemini de olumsuz etkileyen bir durumdur.

Uyku Düzeniniz Bozulur

Yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre ruh halinde meydana gelen bozulmalar, kişilerin uyku düzenlerini de olumsuz etkiler. Bozulan uyku düzeni de kişileri kilo vermesini yavaşlatır. Kilo vermek isteyenlerin yapması gereken en önemli şeylerden biri iyi bir uyku düzenine sahip olmalarıdır. Uyku düzeni bozulan bireylerde leptin hormonlarının düzeyi düşer ve bu da hem daha fazla acıkmanıza neden olur hem de yağ yakımının azalmasına neden olur.

Daha Az Terlersiniz

Terlemek kilo kaybı yaşamak isteyenler için son derece önemli bir durumdur. Kış aylarında havalar soğukken daha az terlersiniz ve bu sebepten dolayı da daha az toksin atarsınız. Yapılan araştırmalarda vücuttan atılan yağın büyük bölümünün terleme yoluyla gittiği tespit edilmiştir.

Kıyafetler Kamufle Eder

Kış aylarında daha bol ve daha geniş kıyafetler giyildiğinden dolayı kişilerin kiloları kamufle olur. Tabi bu durum istemsizce kişilerde bir rehavete neden olur. Yani sanki o kilo hiç üzerlerinde yokmuş gibi yaşamaya devam ederler. Ne zamanki havalar ısınmaya başlar ve kalın, bol kıyafetlerden kurtulmaya başlarız o zaman kilolarımızda gözümüze batar. Yani genel olarak kış aylarında giyim tarzımız bizlere kilomuzu unuttur.

Genel olarak bakıldığında kış aylarında insanların vücutları daha fazla kilo almaya meyillidir. Ancak bu durum kesinlikle kilo vermeyi tamamen imkânsız hale getiren bir durum değildir. Yani yine sağlıklı beslenmek ve bu konuda kararlı olmak sizlerin elinde olan bir durumdur.

Kış Aylarında da Kilo Vermenin Yolları

Her ne kadar zor olsa da kış aylarında da kilo vermek mümkündür. En azından kilo vermeseniz dahi bu süreçte kilonuzu koruyabilirsiniz. Kış aylarında karşınıza çıkan tüm engellere rağmen kilo vermek için yapmanız gerekenler şöyle olmaktadır;

  • Soğuk havalarda egzersiz yapmak zor gelse bile kendinizi zorlayın veya basit işler için dışarıya çıktığınızda araç kullanmak yerine yürüyün.
  • Yanınızda mutlaka su bulundurun ve düzenli olarak su içmeye çalışın. Ayrıca özellikle kış aylarında çok fazla sıcak içecekler tüketmek, su içmeyi unutturacağı için bunlardan kaçının.
  • Kış aylarında çok fazla yeşil yapraklı sebze olur. Bunları mutlaka değerlendirin. Farklı tarifler denemekten çekinmeyin.
  • Her şeyden önce kararlı olun ve mevsim fark etmeksizin istediğinizde gerçekten başarabileceğinize inanın.

Kış aylarında kilo vermek neden zordur merak edenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sizler de kış aylarında kilo vermenizi engelleyen durumlara dikkat edebilir ve bu durumlardan etkilenmemeyi sağlayabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı