Bilişim Teknolojileri

Li-Fi Nedir? Li-Fi ile Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?


Günümüzde kablosuz bağlantı teknolojisi olarak kullanılan Wi-Fi Teknolojisinin yerini alması beklenen Li-Fi Teknolojisi üzerinde yapılan çalışmalar kablosuz ağ teknolojisine yeni bir boyut kazandırıyor.

Prof. Harald Haas tarafından geliştirilen bu kablosuz ağ teknolojisi Wifi’den 100 kat daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirecek. Laboratuvar ortamından yapılan testler sonucunda saniyede 224 GB veri aktarım hızına ulaştığı tespit edilen Li-Fi Teknolojisi bu aktarım hızını “Görünür Işığı” kullanarak gerçekleştiriyor. Bu teknolojinin negatif özelliği ise ışık engellendiği anda sinyal kesiliyor. Wifi teknolojisinde arada duvar olsa bile belirli bir mesafeye kadar sinyal göndermek mümkün.

İngilizce açılımı Light Fidelity olan Li-Fi, Kablosuz Ağ Teknolojisinin Tıp, Mühendislik ve bir çok önemli alanda çığır açacağı kesin.

Henüz geliştirilme aşamasında bulunan Li-Fi teknolojinin mucidi  İskoçya’nın başkenti, Edinburgh’da bulunan Edinburgh Üniversitesinde görevli Prof. Harald Haas olarak bilinsede Çin’in Şangay kentinde bulunan bir grup Üniversiteli (Fudan Üniversitesi) gencin buna benzer bir teknoloji geliştirdiği gelen bilgiler arasında.

Özellik

Li-Fi Teknolojisi

Wi-Fi Teknolojisi

Kullandığı Form Işık Fidelity Wireless Fidelity
İletim Şekli Lifi LED ampuller yardımıyla ışık kullanarak veri iletir. WiFi WiFi router yardımıyla radyo dalgaları kullanarak veri iletir.
Problemler Radyo frekans dalgaları benzer herhangi intereference sorunları yok. Yakındaki erişim noktalarından intereference sorunları olacak (yönlendiriciler)
Teknoloji Mevcut IrDA uyumlu cihazlar WLAN 802.11a / b / g / n / ac / standart uyumlu cihazlar
Uygulamalar Veri aktarımı ve internet tarama için hastaneler, ofis ve ev binasında havayolları, denizaltı keşifler, ameliyathanelerde kullanılabilecek. Wifi kiosklar veya wifi noktaları yardımıyla internet tarama için kullanılır.
Avantajları Girişim, tuzlu deniz suyu geçebilir, az densy bölgede çalışıyor Girişim, deniz suyu geçemez, daha az densy bölgede çalışıyor
Güvenlik Lifi, ışık duvarları tarafından engellendiğinden dolayısıyla daha güvenli veri transferi sağlayacak WiFi, RF sinyal duvarlar tarafından engellenmediğinden herhangi birinin ağ içerisine sızması olası bir durum.
Veri aktarım Hızı Yaklaşık 1 Gbps (Kullanılabilir Durumda) WLAN-11n 150 Mbps , 1-2 Gbps WiGig / Giga-IR kullanılarak elde edilebilir.
İşlem Hızı Radyonun 10 bin kat frekans spektrumu 2.4GHz, 4.9GHz ve 5GHz (Günümüzde)
Veri Yoğunluğu Ortamda yüksek yoğun. Müdahale ile ilgili konularda ortamda daha az yoğun.
Kapsama Mesafesi Yaklaşık 10 metre Yaklaşık 32 metre (WLAN 802.11b / 11g), iletim gücü ve anten türüne göre değişir
Sistem Bileşenleri Lamba sürücü, LED ampul (lamba) ve fotoğraf dedektör tam lifi sistemini yapacak. kurulacak yönlendiriciler, abone cihazlar gerektirir (dizüstü bilgisayarlar, PDA’lar, masaüstü) istasyonları olarak adlandırılır

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı