Bilişim Teknolojileri

Li-Fi Nedir? Li-Fi ile Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?


Günümüzde kablosuz bağlantı teknolojisi olarak kullanılan Wi-Fi Teknolojisinin yerini alması beklenen Li-Fi Teknolojisi üzerinde yapılan çalışmalar kablosuz ağ teknolojisine yeni bir boyut kazandırıyor.

Prof. Harald Haas tarafından geliştirilen bu kablosuz ağ teknolojisi Wifi’den 100 kat daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirecek. Laboratuvar ortamından yapılan testler sonucunda saniyede 224 GB veri aktarım hızına ulaştığı tespit edilen Li-Fi Teknolojisi bu aktarım hızını “Görünür Işığı” kullanarak gerçekleştiriyor. Bu teknolojinin negatif özelliği ise ışık engellendiği anda sinyal kesiliyor. Wifi teknolojisinde arada duvar olsa bile belirli bir mesafeye kadar sinyal göndermek mümkün.

İngilizce açılımı Light Fidelity olan Li-Fi, Kablosuz Ağ Teknolojisinin Tıp, Mühendislik ve bir çok önemli alanda çığır açacağı kesin.

Henüz geliştirilme aşamasında bulunan Li-Fi teknolojinin mucidi  İskoçya’nın başkenti, Edinburgh’da bulunan Edinburgh Üniversitesinde görevli Prof. Harald Haas olarak bilinsede Çin’in Şangay kentinde bulunan bir grup Üniversiteli (Fudan Üniversitesi) gencin buna benzer bir teknoloji geliştirdiği gelen bilgiler arasında.

Özellik

Li-Fi Teknolojisi

Wi-Fi Teknolojisi

Kullandığı FormIşık FidelityWireless Fidelity
İletim ŞekliLifi LED ampuller yardımıyla ışık kullanarak veri iletir.WiFi WiFi router yardımıyla radyo dalgaları kullanarak veri iletir.
ProblemlerRadyo frekans dalgaları benzer herhangi intereference sorunları yok.Yakındaki erişim noktalarından intereference sorunları olacak (yönlendiriciler)
TeknolojiMevcut IrDA uyumlu cihazlarWLAN 802.11a / b / g / n / ac / standart uyumlu cihazlar
UygulamalarVeri aktarımı ve internet tarama için hastaneler, ofis ve ev binasında havayolları, denizaltı keşifler, ameliyathanelerde kullanılabilecek.Wifi kiosklar veya wifi noktaları yardımıyla internet tarama için kullanılır.
AvantajlarıGirişim, tuzlu deniz suyu geçebilir, az densy bölgede çalışıyorGirişim, deniz suyu geçemez, daha az densy bölgede çalışıyor
GüvenlikLifi, ışık duvarları tarafından engellendiğinden dolayısıyla daha güvenli veri transferi sağlayacakWiFi, RF sinyal duvarlar tarafından engellenmediğinden herhangi birinin ağ içerisine sızması olası bir durum.
Veri aktarım HızıYaklaşık 1 Gbps (Kullanılabilir Durumda)WLAN-11n 150 Mbps , 1-2 Gbps WiGig / Giga-IR kullanılarak elde edilebilir.
İşlem HızıRadyonun 10 bin kat frekans spektrumu2.4GHz, 4.9GHz ve 5GHz (Günümüzde)
Veri YoğunluğuOrtamda yüksek yoğun.Müdahale ile ilgili konularda ortamda daha az yoğun.
Kapsama MesafesiYaklaşık 10 metreYaklaşık 32 metre (WLAN 802.11b / 11g), iletim gücü ve anten türüne göre değişir
Sistem BileşenleriLamba sürücü, LED ampul (lamba) ve fotoğraf dedektör tam lifi sistemini yapacak.kurulacak yönlendiriciler, abone cihazlar gerektirir (dizüstü bilgisayarlar, PDA’lar, masaüstü) istasyonları olarak adlandırılır

Yorum Yapınız!

Yorum/Cevap Yazınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top