Bilgi

Lityum-İyon (Li-ion) Pil Nedir?


Dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonları, müzik çalarlar ve bir çok mobil aygıtta kullanılan Lityum İyon Piller yada diğer ismiyle Li-On Piller yüksek şarj yoğunluğu ve kapasitesi nedeniyle yaygın olarak bir çok elektronik cihazda kullanılırlar.

Lityum piller 20. yüzyılın en büyük kimyacılarından biri olarak kabul edilen ABD’li Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında icat edilmiştir. Ticari anlamda şarj edilebilir piller ise 1990’lı yıllarda Sony şirketinde John B. Goodnogh idaresinde ki araştırma bir grubu tarafından bulunmuştur.

Lityum iyon piller oldukça hafiftirler bunun temel nedeni lityum iyon pillerin en üst seviyede doldurulabilme yoğunluklarına sahip olmalarıdır. Oldukaça küçük ve taşınabilir özelliği olan bu bataryalar için hafıza etkisi sorunu yoktur yani belirli bir oranda kullanılan bir bataya herhangi bir anda boşalamlarını beklemeden tekrar tekrar şarj edilebilir özelliklerdedir. Herhangi anda yapına şarj veya şarj kesintisi Lityum pillerde ciddi bir enerji kaybına veya hasra neden olmaz.

Lityum piller hiç kullanılmasa bile yılda ortalama %20 şarj özelliğini kaybeder. Bu tüm lityum iyon pillere sahip aygıtlar için geçerlidir. Ayrıca çok yüksek veya çok düşük dereceler pilin hızla enerji kaybetmesine neden olur. Hatta yüksek ısıya ya da doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında yanabilme veya patlayabilme görülebilir. Bu nedenle doğrudan bir ısı kaynağna veya güneşte bırakılmamalıdır.

Üretilen her Lityum İyon pilinin üretildiği andan itibaren bir kullanım ömrü vardır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı