Bilgi

Logitech G231 Oyuncu Kulaklığı Kullanıcı İncelemesi ve Yorum


Son zamanların en dikkat çeken kulaklıklarından birisi olan Logitech’in G231 modeli olan “oyuncu kulaklığını” Vatan Bilgisayardan 299 TL’ye satın aldım. Hatırlatayım farklı yerlerden daha uygun fiyata bulmanız mümkün. Ancak Vatan Bilgisayarın daha kurumsal yapıda olmasından ve beklemek istemediğimden kendim mağazaya giderek satın aldım.

Aslında kulaklığı alırken kafamdaki ilk soru işareti ağırlığı oldu. 255 Gram ağırlığından kulaklığın sonradan rahatsız edeceğini düşündüm ama kullanmaya başladıktan sonra bunun pek sorun oluşturmadığını gördüm. Kutu içerisinde; kulaklık, kulaklıkla doğrudan bağlantılı 2 metre uzunluğundaki kablo ve 12 cm uzunluğunda “Y ayırıcı kablo” bulunuyor. (Bunun dışında kullanım klavuzu vs. gibi dokümanlarda bulunuyor.) Y Ayırıcı kabloyu kullanmadan mikrofonu kullanamadığınızı hatırlatayım.  PUBG oyunu için mikrofon -biraz- şart olduğundan 3.5 mm jack girişine uyumlu “Y Ayırıcı kabloyu” kullanmak durumunda kaldım. Y Ayırıcı kablonun bir ucu mikrofon diğer ucu hoparlör/kulaklık girişine takılıyor. Ancak Y ayırıcı kablonun kendisi mi sorunlu yoksa bilgisayar girişi mi sorunlu tam çözemedim ancak temassızlık olduğunu fark ettim. Neyse ki bu sorunu Y ayırıcı kabloyu sabitleştirerek çözdüm.

Kulaklık fiziksel olarak plastik ve kumaş aksamlı bir yapıda bulunuyor. İlk başta çok kalitesiz bir izlenim sunuyor ancak daha dikkatli bir şekilde incelediğinizde hafif yapıda kaliteli bir malzemeden oluştuğunu görüyorsunuz. Ayrıca kulağı saran kumaş kısmını kirlenmesi halinde kolayca çıkarıp yıkayabiliyorsunuz. Kulaklık kısmı kulağı tamamen sardığından dış ortam sesini neredeyse duymuyorsunuz. Ayrıca kulaklık kısmının kulağa tamamen baskı uygulamaması nedeniyle terleme veya uzun süreli kullanımda rahatsızlık hissi oluşturmuyor.

Hoparlör konusunda çok iyi derecede bir ses seviyesi sunuyor. Empedans değerinin 32 ohm olması ve frekans yanıtının 50 Hz – 20 kHz arasında olması başlangıç seviyesi bir oyuncu kulaklığı için iyi bir değer olduğunu söyleyebilirim. Kulaklığı kullanmaya başlarken mikrofon konusunda ufak bir sorunla karşılaşacağınızı hemen söyleyeyim. Eğer ayarları yapamazsanız karşı tarafın sesinizi çok düşük düzeyde algılayacağını söyleyeyim. Ayarları ise basit bir şekilde aşağıdaki gibi sol alt kısmında bulunan ses simgesine sağ klikleyip “Ses Efekti” sekmesini seçerek gelen Kayıt > Mikrosofon (sağ klik) > Özellikler diyerek yapıyoruz. Böylece göndereceğiniz sesin seviyesi daha yüksek oluyor.

Logitech G231 oyuncu kulaklığı kablosu üzerinde ses azaltma arttırma ve mikrofon açma kapama tuşu bulunuyor. Bu özellikle oyun oynarken daha hızlı bir şekilde ses ayarlamanızı sağlıyor.

Kulaklık üzerinde yer alan mikrofon hafif bir şekilde bükülebilir bir malzemeden yapılmış. Ağzınıza doğru hafif eğerek sesin daha net bir şekilde karşı tarafa iletme olanağınız bulunuyor. Ayrıca mikrofon testinde -özellikle gürültülü bir ortamda- sesin kesintisiz ve net iletilebildiğini söylemek mümkün.

Kullanım olarak kulaklığı değerlendirecek olursak 10 üzerinden 7 puanı hak ediyor. Kısaca fiyat performans ürünü diyebilirim. Bu nedenle alacak olanlara tavsiye edilecek bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sizi pişman etmeyecek, hor kullanmamanız halinde yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanacağınızı düşünüyorum.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı