Bilgi

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?


MAC Adresi (Media Access Control), bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Örneğin, sizin bilgisayarınızda modeminizin ve ağ kartınızın kendine özel birer MAC adresleri vardır. Aynı şekilde internet bağlantısı sağlayan tüm cihazların (telefon, tablet vs.) birer MAC adresleri bulunmaktadır. MAC Adresi, ağ arabirim kartlarının kendine özgü başka bir kartta olmayan 48 bitlik fiziksel bir adrestir. MAC adresi, sadece yerel ağlarda haberleşmeyi sağlar. Ağın dışına taşınabilecek bir adres değildir. Sadece aynı ağ üzerindeki bilgisayarların birbirlerini bulmalarını sağlar. Aynı ağda iki ağ cihazının birbiriyle haberleşmesi MAC adresiyle mümkündür.

MAC Adresi (Fiziksel Adres, Donanım Adresi), bilgisayarın ethernet kartına üretici tarafından kodlanan bir bilgidir. Her donanım için özel bir adresi vardır. Aynı MAC adresine sahip birden fazla ağ cihazı yoktur. MAC adresi 6 oktetten oluşur. İlk 3 oktet donanımı üreten firmayı işaret eder. Son 3 oktet donanımı işaret eder.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir? (Resimli Anlatım)

MAC adresini aşağıdaki adımları izleyerek basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Not: Aşağıda anlattığım yöntem Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için aynıdır. Farklı yöntemlerle MAC adresi öğrenmek mümkündür. Ancak genel-geçer en basit yol budur.

1- Bilgisayarınızın MAC Adresini öğrenmek için Windows ve R Tuşuna bastıktan sonra açılan pencereye cmd yazıp ENTER yapıyoruz.

2- Gelen siyah pencereye getmac /v /fo list yazıp ENTER yaptığınızda bilgisayarınızda hali hazırda kullanılmakta olan MAC adresleri gelecektir. Aşağıda görüldüğü gibi bir laptop için Ethernet (İnternet Kablosu), Wifi ve Bluetooth için ayrı ayrı MAC adresleri listelendi. Eğer masaüstü kullanıyorsanız muhtemelen sadece  Ethernet (İnternet Kablosu) ile kullanılan MAC adresi gelecektir.

Burada Physical Adres (Fiziksel Adres) karşısındaki 12-34-56-78-90-AB gibi harg/rakam grupları MAC adresleridir. 

  • Programsız MAC Adresini Değiştirmek | Devamı Oku
  • Telefonun MAC Adresini Nasıl Öğrenebilirim? | Devamı Oku

Kaynak: http://www.mazotkacakcisi.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı