Bilgi

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?


Herkese Merhaba. Sizlere bu yazımızda basit bir şekilde MAC Adresi nasıl öğrenilir? sorusuna cevap vereceğim. Aslında tek bir komutla hızlı bir şekilde mac adresinizi öğrenebilirsiniz. Hemde kafanız karışmadan.

MAC adresi (İngilizce Media Access Control) bir network ağında bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. MAC adresleri, aralarına “:” işareti konarak 16’lı tabanda 21:2A:4F:6B:89:AB şeklinde yazılır. Bazı MAC adresleri özel adreslerdir.

Bir MAC Adresi dünya üzerindeki her bilgisayar için benzersizdir. Yani sizin bilgisayarınıza ait MAC adresi dünya üzerinde 1 adettir. Ancak yazılım veya 3. Party programlarla sahte mac adresleri üretilebilir.

MAC adresi bir bilgisayarın ethernet kartına üretici tarafından kodlanan bir bilgidir. Her donanıma sahip aygıt için (network sistemine sahip) özel bir adresi vardır. Aynı MAC adresine sahip birden fazla ağ cihazı yoktur.

Bir MAC adresi 6 oktetten meydana gelir. İlk 3 oktet donanımı üreten firmayı işaret eder. Son 3 oktet donanımı işaret eder.

MAC Adresi öğrenmek için Başlat >>> Çalıştır >>> cmd yazıp enter yaptıktan sonra açılan siyah ekrana getmac yazıp enter yapmak yeterlidir. Aşağıdaki gibi Fiziksel Adres yazan yerdeki satırlar MAC adresinizi verecektir. Eğer sadece bir ethernet girişi olan masaüstü kullanıyorsanız 1 tane mac adresi eğer laptop gibi ayrıca wifi bağlantısına sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız 2 adet veya daha fazla mac adresi olacaktır. (Wifi için 1 mac adres, Ethernet girişi için 1 mac adres)

getmac

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı