Bilgi

Mac Adresi Nedir?


Bir ortam erişim yönetimidir. Ağ donanımını tanımaya yarar. MAC İngilizce ‘ Media Access Control ’ Türkçesi ortam  erişim yönetimi anlamına gelir. İnsanların günlük hayatta kullandığı telefon  , bilgisayar , tablet  ve buna benzer elektronik aletlerin kendine özel  Mac adresleri vardır . Mac adresi bilgisayar telefon gibi aletleri wifi ile olan iletişimini isimlendirmektedir . Mac adresi olmazsa internetimize bağlanan kişileri öğrenemeyebiliriz . Bir nevi isim , kimlik görevi  görür. Mac adresinin kullanıldığı protokollerden bazıları şunlardır : Ethernet, wifi, bluetooth. Bu üçü birbirine benzer şeylerdir. Üçünde de Mac havuzu mantığı kullanılır. Mac havuzu dediğim Mac adreslerinin tutulduğu depodur. Mac adresi örneği  01 : 24 : 05 : 69 : 89 : AB . Bazı Mac adresleri özeldir. Mac adresinin ilk üç biti adres dağıtan organizasyon , sonraki beş biti ise üreticiyi temsil eder.  Dolayısıyla ilk sayısına veya harflere bakılarak Mac adresinin hangi şirket tarafından üretildiği görülür. Mac adresi bilgisayarın veya telefonun veya modemin Ethernet kartına üretici tarafından kodlanan bir bilgidir .

Mac adresleri üretildiği gibi kalmayabilir. Bu adres kullanıcının birazcık yazılımsal bilgisi varsa kalıcı olmamak şartıyla değiştirilebilir.

Mac adresi bilgisayarın ağ donanımlarını tanımlamaya yarayan ve aynısından bir tane daha olmayan bir numaradır . Mac adresi aslında günümüzde çok umursanmasa da bayağı önem taşımaktadır örneğin telefonu çaldırdığımızda veya kaybettiğimizde telefonun internet bağlantısını son kurduğu yerin Mac adresini bulursak Telefonumuzda bulmak mümkündür Google yöneticisi diye bir şey var oda aynı olaya mobil verideki Mac adresini buluyor ve direk harita üzerinden telefonun nerde olduğunu gösteriyor

Herkes Gibi bizde zaman zaman bilgisayarımızdaki Mac adresini  merak ederiz.  Yada bir konu için mac adresi bize lazım olabilir bu durumlarda Mac adresi nasıl bulunur sorusu aklımıza gelir bir çözüm aramaya yöneliriz bilgisayarımızın Mac adresini öğrenmek için izleyeceğimiz adımlar

Başlat >>> Çalıştır karşımıza çıkan pencereye cmd yazılır önümüze siyah bi ekran gelir acılan komut penceresine getmac  yazılır enter tuşuna basılır bu komut bilgisayarımızda çalışan ağ adaptörlerinin wiriless  ,ağ  bağlantısı vb. şeylerin listelenmesini  sağlar  listede  ilgili Ethernet bağdaştırıcısının altında Fizikse Adres Etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının Mac adresidir .

getmac

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı