Bilgi

Mhz Nedir?


Hertz (sembol Hz), frekans (sıklık) birimidir.  Hertz (Hz) saniye başına düşen devir sayısını ifade eder. 1 Hertz saniyede bir devir veya 1 MHz saniye başına bir milyon (1,000,000/s) devir şeklinde tanımlanır. Hertz ismini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz’den alır.

Hertz ise Değeri bir milyon hertz olan frekans birimidir. Hertz = Hz, MegaHertz= Mhz. 1 hz bir işlemcinin saniyede 1 işlem yapabilmesi olarak tanımlanabilir. MEGA ise 10^6 demektir. yani 1.000.000 . Böylece 1 Mhz lik işlem kapasitesine sahip bir işlemci saniyede 1 milyon işlem yapabilmektedir. Kısaca Hertz CPU’nun çalışma frekans aralığını gösteriyor.

Bu birim pediyodik olaylarda -örneğin işlemci hızının belirtilmesinde- kullanılır. Elektromanyetik dalgaları salınımları megahertz kullanılarak ifade edilir

Bu birim herhangi bir periyodik olaya uyarlanabilir. Mesela; bir insan kalbi 1.2 Hz ile atıyor denebilir. Elektromanyetik dalgaların salınımları, bilgisayar parçaları arasındaki veri akımı ile RAM ve işlemci gibi parçaların hızları MHz (106 Hz) veya GHz (109 Hz) olarak ifade edilir.

Megahertz MHz ya da eski bilimsel adlandrmada megacycle per second olarak bilinir. Saniyede 1 milyon devir anlamındadır.

RAM gibi bilgisayar parçaları ile anakart arasındaki bağlantı veriyolları ile sağlanır. Bu veriyollarındaki veri akımı megahertz olarak belirtilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı