Bilgi

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Yalanı!


Çok uzun yazmayacağım.

Facebook, Twitter, İnstagram, Swarm gibi Sosyal Medya Platformlarını kullanan bir çok kişinin son zamanla çığ gibi büyüyen ve “Paylaşmayın ! Kopyalayıp yapıştırın.” telkini ile sayfalarına paylaştığı bir mesaj (!) var. Mesaj kısaca bu (veya buna benzer içerikte);

“Tedbir Gereği: T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.”

deniliyor.

Aslında facebook ve diğer Sosyal Medya Platformlarına üye olduğunuzda bir anlaşmayı kabul ederek üye olursunuz. Yani Facebook durum kısmına herhangi bir şeyi paylaşmanız hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi diye bir bildirge yok. “Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge” var ancak bu genelgenin konusu tamamen farklı. Türk Ceza Kanunu ile ilgili maddelerin burada konuya entegre edilmesi ayrıca bir konu 🙂 Bir başkasının adınıza açtığı bir hesaptan veya sizin herhangi bir paylaşımdan ötürü mağdur olmanız halinde facebook size bir kuruş ödemez! Çünkü Facebook Türk Ceza Kanunu ile uzaktan yakından ilgisi, ilişkisi yok.

Planlı bir şekilde sazan avı diye tahmin ettiğim bu olaya benzer yazılar yılın belirli dönemlerinde tekrarlanıyor. Bir başkasının hesabınızı kopyalayıp konusu suç teşkil eden paylaşımlar yapması sizi suçlu duruma düşürmez.

Örneğin hiçbir sosyal medya hesabı olmayan birinin adına açılmış sahte bir hesap ile konusu suç teşkil eden bir paylaşım ile bir kişinin bundan dolayı cezalandırılması düşünülemez. Bu nedenle bu mesajların kanun değerinde ve facebook şartnamesinde hiçbir değeri yok. Şöyle ki suçlu biride böyle bir iletiyi paylaşıp sahte sosyal medya hesapları açarak propaganda yapabilir. Bu durumun olabilitesi gayet yüksek.

Sonuç olarak kime veye neye hizmet ettiği bilinmeyen, bazı grupların planlı bir şekilde hazırladığı bu senaryolarda sazan olmayın 🙂

11 Yorum

11 Yorum

 1. Hakan

  8 Mart 2016 at 02:11

  • Stayla Connect

   8 Mart 2016 at 10:39

   Bahsedilen Genelge : Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Bu genelge var ve facebook gibi sosyal paylaşımlarda ki propagandalarıda kapsıyor. Ancak facebooktaki şu bireysel paylaşım bambaşka bir konu. Sazan avından başka bir şey değil.

 2. ayşın

  8 Mart 2016 at 10:16

  facebook sözleşmesi nedir? üye olurken kabul ettiğimiz sözleşmenin örneği varsa onu da paylaşır mısınız? üye olurken okumadık, bari şimdi okuyalım.

 3. Çetin

  8 Mart 2016 at 14:35

  Tebrik ediyorum. Gayet güzel açıklamışsınız.

 4. Mehmet

  8 Mart 2016 at 23:34

  Çin’de yıllar yıllar önce Facebook’taki bilgilerin avrupa ülkeleri tarafından paylaşıldığı safsataları profilden profile yayılmaya başladı. Bizdeki sazanlar gibi onlar da atladılar. Psikolojik harekat sonuç buldu ve 6-7 ay sonra Çin hükümeti bir açıklama yaptı: “Görünüşe göre Facebook kullanımı Çin halkının güvenliğini tehdit etmektedir. O nedenle ülkemizde Facebook erişimini engelliyoruz.” O günden beri Çin halkı Facebook’a ulaşamıyor. Hadi bilgisayarlarda DNS ile hallettiniz diyelim. 3G den DNS i aşmanın yolları çok zor. Hem 4.5g de şimdilik bilinen bir yöntem de yok. Bu ülkede size yaptırılan herşeyin sizin özgürlüğünüzü kısıtlamayı amaçladığını bu güne kadar öğrenmiş olmanız lazımdı… Herşeye atlamayın! Oturun sıfır ?

 5. Recai Cingöz

  9 Mart 2016 at 00:49

  “olabilite” ne demek? Hangi Türkçe ile yazıyorsunuz???

 6. Oktay

  21 Haziran 2016 at 18:20

  Kamu kurumu “Bildirge” mi yayımlamış?
  Ana dilini de bilmeyen sazanlar da balıklama dalmış ha?
  Müstehaktır.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı