Bilgi

USB Type C Nedir?


Bu makalemizde yeni nesil bir teknoloji olan USB Type C standardı nedir? Diğer USB Standartlarından farkı nedir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

2013 Yılının Temmuz ayında USB 3.1 olarak duyurulan USB Type C aslında USB 3.1 ile geliştirilmiş bir standarttır. USB Type C’nin en önemli özelliği ise veri aktarım konusunda oldukça yüksek rakamlara ulaşması. USB Standartlarına baktığımızda;

  • USB 1.0 ve 1.1: Hız 12 Mbit/sn >>> Saniyede 1.5 MByte veri aktarımı.
  • USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn >>> Saniyede 60 MByte veri aktarımı.
  • USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn >>> Saniyede 600 MByte veri aktarımı.
  • USB 3.1 |USB Type C: Hız 10 Gbit/sn  >>> Saniyede 1.2 GByte veri aktarımı.

USB Type-C’nin veri aktarımının dışında en önemli farkı tüm girişleri tek bir kanal üzerinden gerçekleştirmesi. Ayrıca 4.5W (5V, 0.9A) değerine sahip olan bu standart sayesinde kablo üzerinden aktarılan enerji miktarı daha yüksek düzeyde oluyor. Özellikle bu standarta sahip taşınabilir aygıtlar USB Type-C ile daha hızlı bir şekilde şarj olabiliyor. 24 pinli özel yapısıyla USB Type-C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde etmek mümkün hale geliyor.

usb type

Daha ilginç olan ise her iki ucu da aynı olan USB Type-C ile herhangi bir aytıgttan balka bir aygıtı şarj etmek mümkün. Mesela şarjı biten telefonunuzu başka bir telefonla şarj edebileceksiniz. başka bir cihazı şarj etmek de mümkün. Örneğin, USB Type-C girişine sahip telefonunuz ile yine aynı girişe sahip telefonu şarj edebiliyorsunuz.

2016 yılı içerisinde tanıltılması beklenen One M10, Xperia Z6, LG G5, Galaxy S7, ve iPhone 7 modellerde USB Type-C ile gelmesi bekleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı