Bilgi

Modemde Mbps Ne İşe Yarar?


Modem almaya karar verdiğiniz aslında ilk başta bakılan özellik nedense Mbps’dir. Bunun temel nedeni bu ürünü satan firmalar genellikle büyük puntolarla modem kutularının üzerine 150 Mbps, 300 Mbps, 600 Mbps vs. yazarlar.  Bu tamamen müşteriyi çekmek için olduğunu söyleyebilirim. Mbps aslında bir veri transfer birimidir. Yada basit bir şekilde bir saniyede aktarılan bir veri miktarıdır. Bir çeşit su hortumu gibi düşünün. Veri eşittir su olduğunda bir saniyede su hortumundan geçen su miktarı olarak düşünebilirsiniz.

Mbps megabit şeklinde okunur ve kesinlikle Megabayt ile aynı anlama gelmemektedir. Mbps’deki bps’nin açılımı “bit per second” yani “saniyede bir bit” anlamına gelir. 1 Mbps ile saniyede 122 Kilobayt veri aktarımı sağlanır. Basit bir hesaplama yaptığımızda;

  • 150 Mbps Modem 1 Saniyede “18.300 KB >>> Yaklaşık 18 MB” veri aktarımı sağlar.
  • 300 Mbps Modem 1 Saniyede “36.600 KB >>> Yaklaşık 36 MB” veri aktarımı sağlar.

Neyse sadede gelecek olursak, Mbps bir saniyede aktarılan veri miktarı demektir. Modemin gücünü belirleyen yani ne kadar uzağa yayın yaptığını gösteren değer ise dbi’dir. 300 Mbps olan bir modem 150 Mbps olan modemden her zaman iyi olmayabilir. Bu tamamen kullanılan teknoloji ile ilgilidir. Çünkü bir modemde onlarca teknoloji bir arada kullanılarak en iyi şekilde verim elde edilmesi amaçlanır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı