Bilgi

Monitör Hertz Ayarlama | 144 Hz, 165 Hz, 180 Hz, 240 Hz | Windows 10


Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımızda sizlere; monitör 144 Hz ayarlama konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle arkadaşlar birçok kişi monitör özelliği 75 Hz, 144 Hz, 165 Hz, 180 Hz veya 240 Hz olduğu halde 60 Hz’de kullanıyor. Yani 5.000 TL, 10.000 TL para ödeyip aldığını monitörü 1000 TL’lik monitörle aynı performansı gösterecek şekilde kullanıyor. Bu Hz (Hertz) olayı birçok kişinin bilmediği ancak dikkat etmesi, ayarlaması gereken konuların başında yer alıyor. Monitörünüzün kaç Hz (Herz) desteklediğini resmî sitesinden öğrenmeniz mümkün.

Bilgisayar oyunlarını yüksek yenileme hızında oynamak, oyun deneyiminiz üzerinde çok büyük bir etki oluşturduğunu söylemeye gerek yok. Bu özellikle PUBG, WOT, Counter Strike gibi her bir karenin önemli olduğu, hızlı ve rekabetçi oyunlar için olmazsa olmazlardan. Ancak bu avantajlardan yararlanmak için sadece 144 Hz veya 180 Hz bir ekran satın almak yeterli değildir. Tabi sisteminizin, daha yüksek yenileme hızlarından faydalanmak için gereken kare hızını sağlayacak güçte olması gerekiyor.

Ekrandaki fotoğrafta göründüğü gibi daha yüksek yenileme hızı, monitörünüzün ekrandaki görüntüyü güncelleme sıklığını ifade eder. Bu güncellemeler arasındaki süre milisaniye (msn) cinsinden ölçülürken, ekranın yenileme hızı ise hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Ya da daha basit bir anlatımla monitörünüzün yenileme hızı, ekranın saniyede kaç kez yeni bir görüntü çekebildiğini ifade eder. Bu Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Monitörünüzün Hz değeri ne kadar yüksekse o derece daha akıcı bir oyun oynar veya görüntüleme sağlarsınız. Örneğin ekranınızın yenileme hızı 75 Hz (Hertz) ise bu görüntüyü saniyede 75 kez yenilediği anlamına gelir. Birlikte çalışan bir işlemci ve ekran kartı tarafından üretilen yüksek kare hızlarıyla bir araya geldiğinde bu size daha akıcı bir deneyim ve dolaysıyla olarak daha yüksek FPS değerleri sunacaktır. Monitörünüz 75 Hz yenileme hızına sahip ancak ekran kartınız saniyede yalnızca 30 kare sağlayabiliyorsa bu durumda daha yüksek yenileme hızları kullanılmaz.

Bilgisayara format veya yükleme sonrasında varsayılan olarak birçok monitör 60 Hz olacak şekilde sabitlenir. Bunu hızlı ve basit bir şekilde olması gereken değerlerine taşıyabilirsiniz.

Bunun için sırasıyla; Ayarlar | Sistem | Monitör | Gelişmiş Görüntü Ayarları sekmesine gidiyoruz.

Gelen pencereden dilerseniz emen alttaki “Yenileme Hızı” sekmesini kullanabileceğiniz gibi “Ekran İçin Görüntü Bağdaştırıcısı Özelliklerinden” Monitör sekmesine giderek maksimum Hz değerini seçtikten sonra Uygula ve Tamam diyebilirsiniz.

İşlemlerimiz tamamlandı. Bundan sonra oyunları ve videoları daha akıcı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı