Bilgi

Yeni Coronavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?


Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılan ve aynı zamanda “Wuhan Koronavirüsü, Wuhan Zatürre Virüsü ve Wuhan Zatürresi” olarak da bilinen ve pozitif yönelimli ve tek iplikçikli RNA virüsü olan “Yeni Coronavirüs”, ilk olarak 2019 yılında bildirilmiştir. Virüs, 2019-2020 yılında Wuhan zatürre salgını sırasında zatürre olan bir hastada, pozitif bir örnek üzerinde yapılan nükleik asit testinden sonra genomik olarak dizilmiştir.

Ocak 2020‘de, salgını araştıran sağlık komisyonu ekibi başkanı Zhong Nanshan‘a göre Çin’in Guangdong eyaleti’nde, insandan insana bulaşma doğrulandı. Şu anda yeni virüs için spesifik bir tedavi mevcut değil, ancak mevcut anti-virallerin faydalı olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Bildirilen semptomlar vakaların %90’ında ateş, %80’inde yorgunluk ve kuru öksürük, %20’sinde nefes darlığı ve %15’inde solunum sıkıntısı içermektedir. Göğüs röntgeni her iki akciğerde de belirti vermiştir. Hayati belirtiler hastaneye yatırılanların kabulü sırasında genellikle kararlı olduğu gözlemlenmiştir. Kan testleri genellikle düşük beyaz kan hücresi sayımı göstermiştir.

15 Ocak 2020‘de Dünya Sağlık Örgütü, Charite Hastanesinden bir viroloji ekibi tarafından geliştirilen 2019-nCoV için tanı testi üzerine bir protokol yayınladı. 22 Ocak 2020’de Pekin Üniversitesi, Guangxi Geleneksel Çin Tıp Üniversitesi, Ningbo Üniversitesi ve Wuhan Biyoloji Mühendisliği Koleji‘nden bilim adamları, “yeni tanımlanan koronavirüsün, yılandan insana türler arası geçişini artırabileceğini belirten bir makale yayınladılar.”

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı