Bilgi

Mouse (Fare) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Düz bir yüzey üzerinde çalışan, avuç içinde tutulan bizim yapacağımız hareketleri bilgisayar ekranındaki imleç yardımıyla bilgisayara bilgi girmeye yarayan küçük aygıt parçasıdır.Farede en az iki tuş bulunmaktadır.Bazı marka ve modellere göre değişiklik göstermektedir.İlk bilgisayar faresi 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından yapılmıştır. Fareler klavyeye kullanım kolaylığı sağlamaktadır ancak ilk olarak fare icat edilmiştir.Yapılarına baktığımız zamanda farklılıklar gözden kaçmamaktadır.Çeşitlerine baktığımız zaman birden fazla mouse çeşidi bulunmaktadır. Mekanik fare, led’li optik fare,lazerli optik fare, kablosuz fare ,kızılötesi veya bluetooth ışınlarının kullanıldığı fareler olarak ayrılmaktadırlar.

Optik-Mekanik Fareler

Bir diğer adıda toplu farelerdir.1972 yılında ilk kez icat edilmeye başlanmıştır.İç yapısını incelediğimizde yovarlak bir top vardır yuva içinde. Bu yuva içinde her iki taraftada ledler vardır. Top döndükçe o ledler hareketi algılamakta ve bilgisayara yansıtmaktadır.

Optik Fareler

Optik-mekanik farelerden farklı olarak ışık emen ve yayan diyotlar vardır.İki çeşidi vardır; ledli optik ve lazerli optik olmak üzere.Ledli optik fareler gezdikleri yüzeyleri led ile aydınlatır.Bu fareler bulunduğu yüzeyin an ve an görüntüsünü çeker ve hemen eksen hareketine çevirip bilgisayara yansıtır.Bu yüzdendir ki mousepad kullanmak gerekmez.Lazerli fareler ise kullanıldığı yüzeyi daha çok aydınlatır , daha hızlı fotoğraf çekip bilgisayara yani imlece hemen yansıtır.Optik farelerin en kötü yanı şeffaf yüzeyleri algılayamamalarıdır.

Kablosuz Fareler

Kablosuz fareler radyo dalgalarını kullanarak bilgisayar ile iletişim içinde olurlar.Farenin içinde hareketi elektromanyetik dalgaya çeviren vericiler konulmuştur.Yani bu şekilde iletişim kolayca sağlanmaktadır.

Bluetooth Fareler

Bugün telefonlarımızda kullandığımız sistemin aynısını fareye yerleştirip farklı bir fare kullanımını gerçekleştirmişlerdir. Bütün bu farelerin yanında birde günümüzde alternatif fareler üretilmiştir. Bunlardan ilk olanı TouchPad dir. Bu fare genelde laptoplarda ismindende anlaşılabileceği gibi dokunarak hareket ettirilen farelerdir.İkincisi ayak faresidir.Bu fareler engelli insanlar için üretilmiştir.İki tane basmaya yarayacak pedaldan oluşmaktadır.Son olarak ise TrackBalldır. Bu mouse avucunuzun içine oturan bir topla çalışmaktadır.Genelde bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz fare çeşitidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı