Bilgi

Mozilla Thunderbird


Mozilla Thunderbird, açık kaynaklı dağıtılan ve Mozilla tasarısının bir türev ürünü olarak geliştirilen e-posta ve haber öbeği istemcisidir. 28 Temmuz 2003’te kurulmuştur. Mozilla Thunderbird, Mozilla’dan daha ufak boyutlu ve daha hızlı bir istemci ve XUL kullanıcı arabirimi diliyle yazılıyor. Tasarıya Mozilla Firefox’un tek başına bir tarayıcı olarak geliştirilmesi kararı üzerine girişildi. Mozilla Firefox, Mozilla’nın tarama özelliği üzerinde yoğunlaşırken, Thunderbird e-posta ve haber grubu yönetimi özelliği üzerinde yoğunlaşıyor.

Başlangıça Minotaur olarak anılan, daha sonra Mozilla Firefox‘un özgün adı olan Phoenix adı altında geliştirilmesi sürdürülen yazılım, ilk başlarda beklenen ilerlemeyi gösteremedi. Zamanla gelen başarılar ve yazılımın adının Mozilla Thunderbird olarak değiştirilmesiyle çalışmalar sürdürüldü.

Bir bilgisayarda Linux ve Windows işletim sistemlerini birlikte kullanan kullanıcılar, Mozilla Thunderbird‘in iki sistem de ortak olarak kullanımını sağlayabilirler. Thunderbird PGP şifrelemesini ve istatistiksel yığın ileti süzme yöntemini destekliyor.

Mozilla Thunderbird Genel Özellikleri

  • Eklenti kullanma desteği
  • Çöp posta süzgeci özelliği
  • Dolandırıcılığa karşı koruma sistemi
  • Gelişmiş güvenlik koruması (postaları gelişmiş şifreleme ve sayısal imzalama)
  • Gelişmiş etiketleme özelliği (kelimelerle ve renklerle iletiler etiketlenebilir)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı