Bilgi

MS DOS İle Flash Diske Format Atma


Bir çok kişi için nostaljik olacak ama bu yazımızda -kısaca- ms dos ile flash diske format atma olayını anlatmaya çalışacağım. Aslında ms dos kullanarak halen usb belleğe format attığımı söyleyebilirim. Pek pratik olmasa da standart olarak en iyi format/biçimlendirme yolu budur.

Ayrıca küçük bir bilgi vereyim. Bir bilişim terimi olarak format atma; DOS, OS/2 ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanılmakta olan ve diski biçimlendirme işlemini sağlayan bir komut satırı komutudur. Kısaca açıklamak gerekirse; USB Belleği fabrika ayarlarına, yani başlangıçtaki boş ve kullanıma hazır hale getirmeye denir. Bir bilgisayar için format, daha çok işletim sistemini yeniden kurma olarak algılanır ve genellikle bilgisayar, sistem diskinden başlatılarak yapılır. Neyse şimdi konumuza geçelim.

Not: USB Belleğinizdeki tüm bilgileri yedeklemeyi unutmayın. Aşağıdaki işlemlerdne sonra USB belleğinizde bulunan tüm veriler silinecektir.

Öncelikle format atacağınız USB/Flash belleğin sürücü adını bilgisayarımın içine girerek öğrenin. Örneğin, benim USB belleğim aşağıda görüldüğü gibi parantez için “F” adı verilmiş.

1- Bilgisayardan Windows ve R tuşuna birden basalım açılan panele cmd yazıp enter yapalım. (Dilerseniz Başlat >>> Çalıştır >>> cmd yapabilirsiniz)

2- Ardından açılan siyah pencereye; format f: yazıp enter yapıyorum. (f yazmamın nedeni yukarıda belirttiğim üzere benim USB sürücü adı f olduğu içindi. Sizin neyse onu yapacaksınız.) format f: yazdıktan sonra enter yaptığınızda “Insert new disk for drive F: and press ENTER when ready… The type of the file system is FAT32.” uyarısı gelecektir yani “Sürücü F için yeni disk takın: ve hazır olduğunda ENTER’a basın … Dosya sisteminin tipi FAT32’dir.” Burada bilmeniz gereken benim USB Belleğim daha önce FAT32 ile biçimlendirildiği için sisteminiz sisteminiz FAT32 demektedir. Eğer NTFS ile biçimlendirilmiş olsaydı NTSF yazacaktı.

İkinci kez enter yaptığımda %100 percent comleted yazana kadar bekleyeceksiniz. Bu işlemin çok uzun sürdüğü hatırlatayım 🙂 MS DOS ile USB Belleğe format atma olayımız kısaca bu.

3- Son olarak bir kaç kısa bilgi vererek yazıyı sonlandıralım. Yukarıda bahsettiğim üzere format f: yazdığınızda doğrudan daha önce hangi biçimlendirme yapıldıysa (NTFS veya FAT32) o şekilde fotmat atacaktır. Eğer NTFS olarak format atmak istiyorsanız; format f: /FS:NTFS yok eğer FAT32 olarak format atmak istiyorsanız; format f: /FS:FAT32 yazıp iki kere ENTER yapmanız gerekiyor. Eğer hızlı bir format istiyorsanız sonda /q komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin; format f: /q veya  format f: /FS:NTFS /q gibi.

Eğer, Volume Label (32 characters, ENTER for none)? kısmı gelirse buraya USB/Flash belleğinize bir isim verip ENTER yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı