Bilgi

USB Nasıl Format Atılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “USB Nasıl Format Atılır?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. USB Bellek için format işlemini tanımlayacak olursak; belleği fabrika ayarlarına, yani başlangıçtaki boş ve kullanıma hazır hale getirmeye denir. Format işlemini birden fazla farklı yolla yapabilmeniz mümkün. Burada sizlere bilmeniz gereken ve en sık yapılan üç yöntemi göstereceğim. Bu işlemleri yapmadan önce USB belleğinizdeki verileri yedeklemeyi unutmayın. Çünkü bu işlemlerden sonra USB bellek içindeki tüm veriler otomatik silinecektir.

I -Yöntem: USB Nasıl Format Atılır?

USB Belleği bilgisayarınıza takın, masa-üstünden bilgisayarım simgesinin içine girerek USB Belleğin üzerine gelin ve sağ klikleyip “Biçimlendir” diyelim.

Biçimlendir dedikten sonra açılan panelden başlat diyelim. İşlemimiz kısa sürede içerisinde tamamlanacaktır. 

II -Yöntem: USB Nasıl Format Atılır?

Bu yöntemde basit bir şekilde DOS komutu kullanacağız. Bunun için öncelikle bilgisayarım simgesinin içine girerek USB Belleğimizin sürücü adını öğreniyoruz. Sürücü adı aşağıda da görüldüğü üzere USB belleğe parantez içinde otomatik atanmış bir harftır.

Şimdi klavyeden Windows ve R tuşlarına aynı anda basıyoruz. Açılan panele cmd yazıp enter yapıyoruz.

Açılan siyah panele format f: /q yazııp enter yapıyoruz. Buradaki f: benim USB sürücü adımdı. Sizin USB sürücü adınız neyse onu yazacaksınız. /q ise işlemi hızlandırma komutudur. Enter yaptıktan sonra ikinci bir kez daha enter yapıyoruz. Karşımıza Volume Label (11 characters, ENTER for none)? kısmı gelecek buraya USB/Flash belleğinize bir isim verip ENTER yaptığınızda format işleminiz kısa sürede tamamlanacaktır.

II -Yöntem: USB Nasıl Format Atılır?

Son olarak anlatacağım yöntem program kullanarak format atma işlemidir. Bunun için internet ortamında bolca program mevcut. Bunlardan en çok kullanılanı kuşkusuz HP USB Disk Storage Format Tool isimli uygulama. HP USB Disk Storage Format Tool, USB belleklerinizi FAT32 ya da NTFS biçimlerinde format atmanızı sağlayan HP tarafından geliştirilen ücretsiz bir araçtır.  Buradan (tıkla) verdiğim linkten indirip bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın. Programın üzerine sağ klikleyip yönetici olarak çalıştır dedikten sonra Device kısmında USB belleği seçelim ve start diyelim. İşlemimiz kısa sürede tamamlanacaktır.

2 Yorum

2 Yorum

  1. sanane

    25 Mart 2019 at 19:52

    2. yöntemde cmd de 2 kere enter e basınca IOCTL çağrısında hata diyor nasıl yapabilirim

  2. Halil

    13 Haziran 2021 at 13:23

    teşekkür ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı