Bilgi

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?


Mürekkep Püskürtmeli yada diğer adıyla Ink-Jet Yazıcılar mürekkebin kağıt üzerine püskürtülmesiyle yazdırma işlemini gerçekleştiren yazıcılardır. Bu yazıcı çeşidinde yazdırma işlemini gerçekleştiren yazıcı kafası üzerinde siyah ve ayrı ayrı 3 renkte renkli mürekkep kartuşlarını taşır. Yazma işlemi sırasında kağıdı satırın en başından başlayarak en son kısmına kadar taradıktan sonra bir alt satıra geçer. Tarama işlemi gerçekleşirken mürekkep püskürtülecek noktalara mürekkep, bu yazma kafası tarafından kağıt üzerine bırakılır. Aslında bu işlem bir çeşir ısı sonucunda elde edilen damlacığın püskürtülmesi esasına dayanır. Bu piskürtme işlemi tüm içerisinde bulunan ısıtıcının ısınması sonucunda elde edilen basınç sonucunda damlanın dışarıya çıkarılması işlemidir. Söz konusu damla 50-60 mikron çapına sahip olup 8-10 piko hacmine sahiptir.

mürekkep püskürtmeli yazıcı

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar günümüzde daha çok fotoğraf ve renkli basım işlemlerinde tercih edilen bir yazıcı çeşididir. Aynı zamanda All in One dediğimi çok özellikli İnk Jet modellerinde tarayıcı, fax, fotokopi gibi işlemlerde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu tür cihazlar oldukça ucuz olup kartuşları neredeyse fiyatları maliyetindedir. Bireysel kullanım için piyasada bulunan ucuz modeller çabuk bozulabilme eğilimi gösterdiklerinden genellikle kaliteli olanların kullanımı tavsiye edilmektedir.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Ramazan

  27 Eylül 2018 at 22:23

  Arkadaşlar bana asetat kağidi üzerine logo yazi yazabilecek yazici lazim serigrafide kullanağim yardimci olursaniz sevinirim

  • baba

   9 Aralık 2019 at 11:31

   bilgi için teşekkür ederiz.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı