Bilgi

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?


Üç çeşit yazıcı tipi bulunmaktadır bunlar;

 • Nokta vuruşlu yazıcılar,
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar,
 • Lazer yazıcılardır.

Nokta vuruşlu yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılar piyasaya çıktıktan sonra popüleritesini kaybetmiş yazıcılardır. Bu yazıcılar günümüzde belirli bir kullanıcı kitlesine hitap etmekte ve piyasası bu yönde gelişmektedir. Örneğin çok nüshalı faturaların basımı için zorunlu olarak kullanılması gereken bir yazıcı türüdür. Bu yazıcılar kullanım esanasında epey ses çıkarttıkları için eski moda olarak düşündürmektedir lakin zorunlu kullanım alanları olduğundan ötürü yapacak bir şey yoktur.

nokta vuruşlu yazıcı çalışma prensibi

Aslında bu yazıcıları modern daktilolar olarak düşünebiliriz çünkü hemen hemen aynı prensip ile çalışmaktadır. Daktiloda olduğu gibi mürekkep şeritlerine vuran iğnelerin kağıda baskısı ile ortaya çıkan harfler gibi nokta vuruşlu yazıcılarda mürekkep şeritlerine vurulan iğnelerin kağıda baskı yaparak harflerin veya şekillerin kağıda aktarılmasını sağlar.Bu yazıcıların lazer yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar kadar yüksek çözünürlükteki grafik yada resimler konusunda pek başarılı olduğu söylenemez.Daha öncede söylediğim gibi bu yazıcıların diğer dezavantajı ise çalışırlarken çok fazla ses çıkartmalarıdır.Öte yandan mürekkep ömrü ve baskı maliyeti düşünüldüğünde nokta vuruşlu yazıcılar diğer rakiplerine göre bir adım öndedir.Bu tarz yazıcılar günümüzde baka ve devlet dairelerinde hala sıklıkla kullanılmaktadır.Nokta vuruşlu yazıcılar tozdan etkilendikleri için ayrıca bir odada kullanılmalı ve bakımı hususundaki esaslara dikkat edilmelidir.İşte nokta vuruşlu yazıcının temel çalışma mantığı;

Özellikleri;

 • Sayfa başına düşük yazdırma maliyeti.
 • Maliyeti yüksek yazıcı fiyatına sahiptir.
 • Baskı kaliteleri yüksek değildir.
 • Sadece metin içeriklerini, genellikle de fatura, irsaliye ve makbuz yazdırmada kullanılır.
 • Ev kullanımı için uygun değildir.

Daktilodan Farkları;

Yazma kafaları basılabilir bir şekil içermediğinden dolayı istenildiği zaman programlama yolu ile yeni şekillerin tanımlanması mümkündür. Çünkü kafanın üzerindeki iğnelerden hangisinin harekete geçeceği bilgisayarın kontrolündedir. Yazıcı kafanın her iki yönde yani hem soldan sağa hem de sağdan sola hareket etmesidir.

KAYNAKÇA

 • http://www.chip.com.tr/bilgisayarkursu/yazici-hakkinda-hersey-nokta-vuruslu-yazicilar_2943_2.html
 • https://forum.thgtr.com/yazici/murekkep-puskurtmeli-nokta-vuruslu-inkjet-lazer-yazici-nedir/
 • http://www.bilisim-uzmani.com/konu-nokta-vuruslu-dot-matrix-yazilarin-kullanim-alanlari-ve-ozellikleri.html

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı