Bilgi

SSD Disk Nedir? Avantajları Nelerdir?


Bir çeşit depolama teknolojisidir. Depolama ünitelerinin yerine geçer .Bilgisayar teknolojisinin en az değişen yönü olmuşlardır. RAM gibidirler fakat RAMler gibi elektrik kesilince hafızaları gitmez bilgileri kalıcıdır.Eski bir bilgisayarda da olsa yeni bir masaüstü bilgisayara bağlayıp kullanılabilir. Veri güvenliği açısından da diğer disklere göre daha güvenilirdirler . Aslında bu diskler flash belleklerin bir bütünüdür.Performans yönünden bi sıkıntıları yoktur  fakat   kapasite yönünden şikayet olabilir. Daha az ısınırlar kullanımı bundan dolayı daha kolaydır. Üzerinde tekniken fazla hücre olduğu için yıpranma eskime daha zor olur.

Flash belleklerin bir bütünü olan ssd disk kontrolü çok iyi sağlar ve bütün olarak çalıştırır.Manyetik alanlara ve elektriğe karşı dirençsizdirler hard diskler bunlara nazaran daha iyidir.Kapasiteleri çok yüksek değildir fakat pahalıdırlar.2 Ana grupta flash yongaları vardır. MLC  ve SLC .SLC’nin  daha yüksek bellekleri ve perfomansı  vardır. SSD diskin hareketli parçası yoktur bu yüzden sessiz çalışırlar.Açılma süreleri  epeyce kısadır. Titreşime dayanıklıdırlar. Kapasitesini önemesemeksizin her bilgisayarda bulunması gerekir. Normal harddisklere  göre daha az yer kaplarlar.Yazma ve okumada daha iyidirler.Isı ve basınç gibi şeyler çalışmasını pek engellemez.

Güç harcama oranı daha azdır .Boyutla hassasiyet arası hiçbir bağlantı olmaz kesinlikle daha sağlamdırlar. Fakat teknolojik olarak gelişim gerisinde kaldıkları için kullanımı azalması ilerleyen süreçlerde muhtemel. SSD Disk diz üstü bilgisayarlarda batarya dostudur. Sabit disklere göre ömürleri daha uzundur bu yüzden üretici firmalar bu diskleri ömürlük olarak nitelendirir. Sisteminizde elektriksel bir aksaklık yoksa SSD diskiniz bozulmaz.

  • Avantajları :
  • Daha hızlı bir bilgisayar
  • Mekanik güvenilirlik
  • Daha iyi erişim hızı
  • Oyunlarda ve uygulamalarda  daha iyi performans

Bir ssd disk satın alırken kalitesine dikkat edin.Okuma yazma gibi teknik verilerine dikkat edin. Trim desteğinin olup olmadığına dikkat edin .

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı