Bilgi

OneDrive Nedir? OneDrive Ne İşe Yarar?


OneDrive, Microsoft’un tarafından geliştirilen bir çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma platfomudur. Kullanıcılar, Microsoft hesapları ile bağlanabildikleri OneDrive hesaplarına –Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla, Safari, Opera vb.- gibi tarayıcıları kullanarak dosya gönderip, internet erişimi olan her yerden bağlanabilmektedirler.

Telefon, tablet vb. taşınabilir aygıtlardan doğrudan tarayıcı –masüstü modunda- kullanarak OneDrive’a bağlanabileceğiniz gibi Google Play/Play Store/iTunes ile OneDrive uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz. OneDrive uygulaması taşınabilir aygıtlarda daha çok otomatik olarak kamera fotoğraflarının yedeklenmesini sağlamak için kullanılsa da diğer belge ve dosyaların manuel olarak paylaşılması veya yedeklenmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Bilgisayardan sadece tarayıcı kullanılarak dosya yedekleme/paylaşma işlemi yapılabileceği gibi paket program yardımı ile özel bir hedef klasöre atılan bütün belge, dosya, fotoğraf, klasörlerin otomatik yedeklenmesi sağlanabilir.

Halka açık olarak paylaşılan OneDrive dosyalarına erişim için üyelik gerekmemektedir. Servis, ücretsiz paketinde 5 GB’lik bir kişisel depolama alanı sunmaktadır. OneDrive kullanıcıları için depolama alanı sınırı, Office 365 ücretli aboneleri için 1 TB, daha önce 15 GB boş alan ve fotoğraflarını OneDrive’a otomatik olarak yüklenecek şekilde ayarlayan telefon kullanıcıları için 15 GB daha eklendi. Bununla birlikte, ücretsiz OneDrive depolama alanı 31 Ocak 2016’da 15 GB’dan 5 GB’ye düşmüştür.

OneDrive bir “geri dönüşüm kutusu” (Çöp Kutusu) uygular; Kullanıcının silmeyi seçtiği dosyalar, kullanıcının tahsisinin bir parçası olarak bir süre saklanır ve sonuç olarak OneDrive’dan kaldırılıncaya kadar eski durumuna getirilebilirler. OneDrive ile tüm klasörler tek bir ZIP dosyası olarak indirilebilir. Tek bir yükleme için, 4 GB veya 65.000 dosya sınırı vardır.

OneDrive‘da depolanan veriler Microsoft tarafından izlenmeye tabidir ve Microsoft’un Davranış Kurallarını ihlal eden herhangi bir içeriğin kaldırılması söz konusudur ve hesabın geçici veya kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir. Bu, OneDrive’da depolanan verilerle ilgili gizlilik endişelerine yol açmıştır. Microsoft, “bir kullanıcının verisine erişimi sınırlamak için sıkı iç politikaların yürürlükte” olduğunu belirterek yanıt verdi; ve Microsoft’un otomatik PhotoDNA tarama aracı gibi ileri mekanizmaların kullanıcıların Davranış Kurallarına uymalarını sağlamak için kullanıldığını, kısmi insan çıplakları (sanat veya çizimler dahil) veya herhangi bir çevrimiçi anket gibi hesaplarına bunlara ters düşen dosyalar içermediğini belirtti.

Microsoft’un, benzer şekilde adlandırılmış ancak ilişkisiz bir yazılım olan OneDrive for Business) adı verilen hizmet sunumu vardır. OneDrive Web’de kişisel bir depolama hizmeti olsa da, OneDrive for Business, Microsoft SharePoint Workspace’in yerini alan işletme kullanıcıları için yönetilen bir bulut deposudur. Bilgilerin depolandığı fiziksel ortam ya yerinde ev sahipliği yapabilir veya Microsoft’tan hizmet aboneliği olarak satın alınabilir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Sedanur

    24 Haziran 2020 at 17:21

    bulut depolama artık veri kayıplarından zarar görmemek için çok önemli. Onedrive de güzel bir hizmet.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı