Bilgi

One Drive Nedir? Telefondan One Drive Nasıl Kullanılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde One Drive Nedir? Telefondan One Drive Nasıl Kullanılır? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

One Drive -daha çok- otomatik veri yedekleme amacıyla kullanılan bir platformdur. Dilediğiniz anda dilediğiniz yerden bu platforma ulaşarak yedeklediğiniz fotoğraf, resim, bilgi ve belgelerinize ulaşabiliyorsunuz. Böylece telefon, tablet veya bilgisayarınız göçmesi, çalınması, kaybolması vs. durumunda verileriniz bu platformda güven içinde kalır.

Bilgisayarınızdan paket programla özel bir klasörü hedef göstererek veya cep telefonunuzdan OneDrive uygulamasını indirerek otomatik olarak verilerin yedeklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bilgisayarı One Drive ile senkronize ettiğinizde hedef klasörünüze attığınız tüm veriler –fotoğraf, resim, belge, dosya, klasörler- otomatik yedeklenir. Ancak telefonda söz konusu otomatik yedekleme işlemi sadece fotoğraf/resimlerinizi otomatik yedekleyebiliyorsunuz. Belge ve dosyalarınızı yedekleme işlemini manuel olarak gerçekleştirmek durumundasınız. Telefon ile one drive işlemlerini aşağıda anlatacağım. 

Telefonunuzdan yedeklenen verilere herhangi bir bilgisayardan da erişebiliyorsunuz. Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla, Safari, Opera gibi herhangi bir tarayıcıdan https://onedrive.live.com adresine gidip verilerinize ulaşabilir veya buradan bir başkasına WhatsApp, Mail gibi bir yolla gönderebilirsiniz. Ayrıca bu linktende herhangi bir uygulama vs. kullanmadan dilediğiniz bilgisayardan veri (belge, dosya, fotoğraf vs.) atabilirsiniz. 

One Drive size 5 GB’lık ücretsiz bir alan sunuyor. Eğer ilk kez kullanıyorsanız muhtemelen bir hediye GB alanı kullanma olanağı verecek. Ancak hediye alan süre dolduğunda ücretli hale geliyor. Ancak 5 GB şu anda süresiz olarak ücretsiz. Microsoft -şirketi politikasında değişiklik olmadığı sürece- bu bedava 5 GB alan ücretsiz olacak.

Şimdi gelelim cep telefonunuzdan One Drive’nin nasıl kullanıldığına?

1- İlk olarak bir Microsoft hesabınızın olması gerekiyor. Eğer yoksa buradan kendinize yeni bir hesap oluşturun. Adınız, Soyadınız, Doğum Tarihiniz gibi temel bilgileri girdikten sonra telefon numaranızı girerek gelen doğrulama kodunu giriyorsunuz ve devamında e-mail adresinizi alıyorsunuz. 

2- Android işletim sistemine sahip telefonlar için Google Play/Play Store uygulamasına IOS telefonlar için iTunes’e giderek arama kısmına onedrive yazın ve One Drive’i indirin kurun. Yada alttaki linktende bu uygulamayı indirip kurabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamalardan One Drive’ı çalıştırın ardından açılan panelde oturum aç diyerek microsoft hesabınızı ve şifrenizi girin. Açılan pencerede PREMİUM’a GEÇİN reklamı çıkarsa sol üstündeki OK tuşuna basın ve TEMELDE KALIN’ı seçin. Bu kısmı yaptıktan sonra alttaki 4 fotoğraftaki gibi DOSYALAR kısmı gelecek. Ve buradan sol üstteki üç çizgi olan kısmı klikleyin. 

  • Android Telefonlar (LG, Samsun vs.) İçin: Yükle
  • IOS Telefonlar (iPhone) İçin: Yükle

3- Açılan panelden elttaki ok ile gösterilen kare içindeki AYARLAR sekmesini seçin. Buradan Kamera Yükleme seçeneğini aktif hale getirelim. Ben seçenekleri sadece Wifi yaptım eğer kota sorununuz yoksa dilerseniz hem wifi hemde mobil’i de seçebilirsiniz. Ayrıca Videoları ekle veya şarj sırasında yedekleme seçeneği size kalmış.

4- Bu işlemler tamamsa artık çektiğiniz fotoğraf otomatik olarak yedeklenecektir. Bilgisayardan yedeklenen fotoğraflarınıza erişmek için https://onedrive.live.com/about/tr-tr/ linkini kullanabilirsiniz. Aslında google’ye one drive yazarakta erişebilirsiniz. Eğer herhangi bir belge veya dosyayıda yedeklemek isterseniz bu belge veya dosyayı seçip paylaş dedikten sonra One Drive’i seçerek dilediğiniz klaösre atabilirsiniz. İşlemlerimiz bu kadar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı