Bilgi

Orijinal, Muadil ve Dolum Toner Arasındaki Fark Nedir?


Toner, bildiğiniz üzere yazıcıların kağıda baskı yapmasını sağlayan bir baskı ürünüdür. Renkli ya da renksiz olarak farklı çeşitleri bulunan tonerlerin fiyatları her geçen gün artarken, yazıcıların fiyatını geçen orijinal toner ürünler yer alıyor. Tüketiciler de bu durumda yan sanayi ya da orijinale eş değer tonerleri satın almayı tercih ediyor.

Yazıcı üreticilerinin, üretmiş oldukları yazıcıda yüksek performans sağlayarak baskı yapabilmesi için ürettikleri toner kartuşuna “Orjinal Toner” denmektedir. Orijinal toner kartuşları, üretilen yazıcının bütün becerilerini tam olarak gösterebileceği nitelikte üretildiklerinden gösterdikleri performans tartışılmaz özelliktedir. Ancak orijinal yazıcı tonerlerin fiyatları yüksek olduğundan kullanıcılar tarafından daha ucuz çözümler aramaktadır. Günümüzde en çok başvurulan sistem dolum veya muadil toner kullanmaktır.

Muadil kelimesi eşdeğer, eşit, denk gibi manalara gelmektedir. Orjinalın eşdeğeri de denilebilir. Yan sanayi diye de adlandırılırlar. Baskı maliyetleri çok düşük olan bu tonerler orjinal ürünlere alternatif olarak piyasada satılmaktır. Orjinal ürüne göre baskı maliyeti 4/1 oranında daha düşüktür.

Yazıcı üreticisi firmalar dışında ülkemiz de yan sanayi olarak adlandırılan, alternatif firmalar tarafından üretilen toner kartuşları Muadil Toner olarak isimlendirilmektedir.

Muadil toner, orijinal tonere eş değer bir ürün olarak, yalnızca %5 baskı kaybı ile, maksimum tasarruf etmenizi sağlar. Dolum toner ise biten tonerin içine karbon tozu konularak, ürünün tekrar kullanılabilir hale getirilmesidir. Toner dolumu sırasında, ürünün kapalı olmasının da etkisiyle, gerçekten tam olarak doldurulup doldurulmadığını göremiyorsunuz. Muadil toner ise dolum olanlardan farklı olarak, sıfır ürünlerdir. Örneğin dolum yapılmış bir toner , 1600 sayfa baskı kapasiteli bir yazıcı ile en fazla 750 sayfalık bir baskı gerçekleştirebilir.

Bu sayı muadil toner ile çok daha yukarılara çıkmaktadır. Ayrıca dolum yapılan tonerlerin baskı mekanizmasına zarar verme ihtimali de çok yüksektir. Bu da, yeni bir yazıcı almanıza ve beklediğinizden çok daha fazla ödeme yapmanıza neden olur. Muadil toner kullanımında ise baskı mekanizmasının bozulması ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Fiyatı orijinal tonere  göre oldukça düşük olmasına rağmen, en az orijinal ürün kadar baskı kapasitesine sahip olan muadil tonerler sıfır ürün oldukları için, baskı kapasitesi de maksimum %5 oranında düşmektedir.

Muadil tonerin yazıcıya zararı var mıdır ?

Kliteli bir üretim ve kalite kontrolden geçmiş bir muadil tonerin yazıcıya zarar verme olasılığı yoktur.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Nilüfer

    3 Nisan 2018 at 17:35

    Yazınız gerçekten güzel olmuş elinize sağlık! Muadil toneri kaliteli bir yerden almanın büyük önemi var. Çünkü bazen yazıcıya zarar verebiliyor. Kaliteli bir firma ile çalışmak bu yüzden önemli sanırım…

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı