Bilgi

Otobanda Hız Sınırı | Otoyollarda Hız Limiti Uygulaması


Emniyet Genel Müdürlüğü bilindiği/duyulduğu üzere otoyollarda yeni bir sisteme geçtiler. Bu sisteme göre ortalama hıza göre ceza sistemi uygulanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre otoyollarda koridor-hız takibi yapılacak. Sistem basit bir şekilde şöyle işliyor. Örneğin A noktasından B noktasına giden araca ait süre hesaplanarak ortalama hızı hesaplanır. Eğer belirlenen hız limitinin üzerinde ise otomatik olarak ceza gönderilir. Bu yeni yöntemle herkesin hız sınırlarına riayet edilmesi hedeflenmekte.  Tabi bunun standart radar uygulamalarına göre ne kadar etkili olacağı tartışılıyor.

Hali hazırda mevcut hız sınırları aşağıdaki gibi. Bu hız sınırlamalarında en çok dikkat çeken araç türü ise otomobiller. Otomobiller hız sınırlamalarında en çok ceza ile karşı karşıya kalan araç türleri arasında yer alıyor.

Diğer araçların şehir dışı, şehir içi ve otoyollardaki hız sınırlarına buradaki Karayolları Genel Müdürlüğü resmi web sitesinden bakabilirsiniz.

1 Temmuz 2017 Tarihinden itibaren HGS-OGS gişelerinden giriş-çıkış yapan yapan sürücülerin ortalama hızları hesaplanacak. Belirlenen sürenin üzerinde geçiş yapanlara cezai işlem uygulanacak. Cezai işlem yapılan ücret farklılık gösteriyor. Örneğin;

A Noktasında bulunan HGS gişesinden giriş yapan bir sürücü B’noktasında ki HGS gişesinden çıkış yaptığında bu iki nokta arasındaki süre belirlenerek ortalama hızı hesaplanacak. Eğer araç otoyol hız limitlerini %10-%30 oranında aşmışsa 210 TL, hız limitlerini %30 üzerinde aşmışsa 427 TL cezai işlem uygulanacak. Verilen radar cezasını 15 gün içinde ödeyenlere %15 indirim sağlanarak ödemesi yapılacak. Buna göre 210 TL cezai işlem yerine 157.5 TL, 427 cezai işlem yerine 320,25 TL ödeme yapılacak.

Kesilen hız limiti cezalarına itiraz eden araç sürücülerin 15 gün içerisinde “sulh ceza hâkimliklerine” başvururda buluması gerekiyor.

Peki bu hız limitleri nerede uygulanacak;

Hız limitleri şu anda İstanbul-Ankara, Mersin-Adana, Adana- Şanlıurfa, Niğde-Şanlıurfa, Edirne-İstanbul, Aydın-İzmir otoyollarında uygulanacak. Uygulamanın sonraki günlerde başarı oranına göre diğer yollarda uygulanması bekleniyor.

Hız Koridoru Uygulaması Olan Yollar ve Süreleri

  • İstanbul-Ankara TEM Otoyolu >>> 4 Saat 15 dk
  • Adana Şanlıurfa Yolu >>> 3 Saat 43 dk
  • Niğde – Şanlıurfa Otoyolu >>> 5 Saat 21 dk
  • İzmir-Aydın Otobanı >>> 1 Saat 11 dk
  • Adana – Mersin Otoyolu >>> 1 Saat 6 dk

Karayollarında (Otoyol) mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız 120 km/saat’tir.

Aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını E-Devlet (tıkla) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (tıkla) web sitesinden araç bilgilirinizi girerek öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı