Bilgi

İşyeri/Ofis Kullanımı İçin Yazıcı Tavsiyesi


Yazıcı konusu çok teferruatlı bir olay gibi görünse de aslında küçük bir araştırma ile çok iyi bir yazıcı almanız mümkün. Ancak burada bazı ufak detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle konumuz iş yeri olduğu için iş yeri kullanımına uygun yazıcı tavsiyelerinde bulunmaya çalışacağım. Yazıcılar kendi içerisinde birbirinden farklı çeşitlere ayrılırlar.

Nokta vuruşlu yazıcılar genellikle muhasebe işlerinde kullanılan ve günümüzde yaygın olarak bankacılık veya ofis işlerinde kullanılan yazıcılardır. Bu yazıcılar –biraz- özel yazıcılar diyebiliriz. Yani normal çıktı işlemleri için değil de, programlara uyarlanmış yazıcı çeşitleridir. Bu tipte bir yazıcı alıyorsanız zaten ne amaçla kullandığınızı biliyor olmanız gerekiyor. Bu yazıcı hakkında hiçbir fikriniz yoksa rahatlıkla bu tipte yazıcı size uygun değil diyebilirim.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, piyasada aslında çok ucuza bulabileceğiniz hem bireysel hem de işyeri kullanıma uygun yazıcı çeşitleridir. Bu tipte yazıcılar kartuş adı verilen boya maddeleri kullanırlar ve genellikle kartuşları çok pahalıdırlar. Kaliteli bir baskı elde etmek isteyenler için ideal olmasına rağmen, hatalı kullanımda saç-baş yoldurtan yazıcılardır. Bu yazıcı almak istediğinizde kesinlikle ama kesinlikle ucuz olanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Piyasada nerdeyse bedavaya satılan bu yazıcıların kartuşları kendisinden pahalı ve uzun süre kullanılmadığında bazı teknik sorunlar çıkartmaktadırlar. Başta dediğim gibi kaliteli bir çıktı elde etmek istiyorsanız bunu tercih etmelisiniz. Sürekli kullanıma pek uygun değildirler. Yani ben işyerinde sürekli çıktı alacağım diyorsanız bunlar hem cebinize zarar hem de çıkacak sorunlarla boğuşacaksınız anlamına geliyor.

Lazer yazıcılar günümüzde hem bireysel hem de işyeri kullanımına en uygun yazıcı çeşitleridir. Gittiğiniz bir kamu kurumuna, kuruluşa, bankaya, hastaneye, postaneye kesinlikle lazer yazıcı göreceksiniz. Lazer yazıcılar toner adı verilen toz boya maddeleri kullanırlar. Piyasada orijinal, muadil, dolum şeklinde farklı fiyat alternatifleri ile en uygun toneri satın alabilirsiniz. Oldukça uzun ömürlü olan lazer yazıcılar yıllarca kullanmasınız bile, çalıştırdığınız anda kısa bir süre içinde çıktı vermeye başlar.  Kolay kolay bozulmayan, en sorunsuz yazıcı tipleridir. Küçük bir hatırlatma yapayım. Mürekkep püskürtmeliler renkli baskı söz konusu olduğunda lazere göre daha kaliteli baskı (fotoğraf gibi) elde ederler. Laser yazıcıların hem renkli hem de siyah-beyaz modelleri bulunuyor. Her bir özellik eklendiğinde lazer yazıcı çok fonksiyonluya dönüşmeye başlar ve fiyat artar. Örneğin, tarayıcı, fax, telefon, çift taraflı, renkli gibi özelliklerin eklenmesiyle yazıcının fiyatı artar. Düz ve sadece siyah-beyaz baskı yapan bir yazıcı diyelim 1000 tl ise çift taraflı veya tarayıcı özelliği eklendiğinde fiyat artacaktır. Burada ki en önemli olay minimum düzeyde ihtiyacınızın ne olduğudur. Örneğin sadece siyah-beyaz çıktı elde edeceksiniz bu özellikte olan bir cihaz almanız tavsiye ediyorum. İhtiyacınız olmadığı halde tarayıcı özelliği olan birini tercih etmeniz hem fiyatı arttıracak hem de tarayıcı ile ilgili çıkabilecek bir sorunda yazıcının kendisini de etkileyecektir.

Değişik marka modelde yüzlerce yazıcı türü bulunuyor. Bunlar içinde şahsen beğendiğim ve tavsiye ettiğim HP, Samsung, Canon, Brother yazıcılar. Bunların lazer yazıcıların hem kullanımı kolay hem de daha uzun ömürlü ve az maliyetli olduğunu söyleyebilirim. Şimdi sizlere işyeri kullanımına uygun birkaç yazıcı önerisinde bulunayım. Yazıcıyı doğrudan Google’de aratarak veya bildiğiniz platformlardan (Vatan Bilgisayar, Teknosa, İstanbul Bilişim, Hepsiburada, N11) daha uyguna bulabilirsiniz.

Hangi özellikleri istediğiniz ve bütçenizi tam olarak yorum kısmına yazarsanız bir kaç tavsiyede bulunmaya çalışacağım. Özellikleri yazarken; siyah-beyaz, çift taraflı-tek taraflı, tarayıcı, fax, fotokopi, wifi gibi özellikleri belirtirseniz daha hızlı yanıt verebilirim.

İşyeri Kullanımına Uygun Lazer Yazıcı Tavsiyesi

Samsung SL-M2020W Lazer Yazıcı | Yaklaşık Fiyatı 400 TL

HP Pro M102a Lazer Yazıcı | Yaklaşık Fiyatı 400 TL

Canon i-SENSYS LBP6030 | Yaklaşık Fiyatı 800 TL

Brother MFC-9330CDW Multifonksiyonel Renkli LED Lazer Yazıcı | Yaklaşık 2000 TL

HP Color LaserJet Pro MFP T6B70A M180n Çok Fonksiyonlu Yazıcı | Yaklaşık 1250 TL

Samsung SL-M2070 Çok Fonksiyonlu Yazıcı | Yaklaşık Fiyatı 600 TL

Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı | Yaklaşık Fiyatı 700 TL

2 Yorum

2 Yorum

  1. Enes

    17 Ekim 2018 at 23:49

    Ofis için tarayıcı, fotokopi, fax, wifi ve çift tarflı yazdırma özelliği olan bir yazıcı almak istiyorum. Öneride bulunabilir misiniz?

  2. volkan

    23 Kasım 2018 at 04:28

    Merhaba, küçük ofis ve bireysel kullanım için renkli baskı, wifi, fotokopi, tarayıcı özelliği olan bir yazıcı önerebilir misiniz?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı