Bilgi

Pasaportsuz (Sadece Kimlikle ve Vizesiz) Gidebileceğiniz Ülkeler


Pasaport taşımak ya da vize çıkarmakla uğraşmadan, yalnızca çipli kimlik kartınızı yanınıza alarak yurtdışındaki bazı ülkelere seyahat etmeniz mümkün. Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı? Evet, pasaportsuz yurt dışına çıkılır. Nüfus cüzdanı yani kimlikle giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları pasaportu olmadan da gidebilmektedir. Ancak, Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartlarını pasaportsuz seyahat için kabul etmektedir.

Pasaportsuz yurt dışına nasıl çıkılır? Sınır kapısında verilen yurt dışı çıkış formunun eksiksiz doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması pasaportsuz seyahat için yeterlidir. Giriş yaptığınız ülke polisinin damga vurduğu formu geziniz boyunca saklayıp Türkiye’ye dönene kadar kaybetmemeniz gerekmektedir. Pasaport istemeyen ülkelere giderken sorun yaşamamak adına yanınızda kalacak yer bilgilerinizi ve dönüş biletinizin fotokopisini almayı unutmayın.

1- Ukrayna

Bu ülkeler arasında en çok tercih edilenlerden biri, Ukrayna. 1 Haziran 2017 tarihi itibariyle, Ukrayna’ya pasaportsuz giriş yapılmaya başlandı. Başkent Kiev, Lviv, Kharkiv, Sivastopol, Yalta ve Odessa gibi turistik şehirlere sahip Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna, yalnızca yeni tip çipli kimliğinizi alıp gidebileceğiniz en güzel ve ilgi çekici yerlerden biri. Ülkeye gidecek Türk vatandaşlarının, 180 gün içinde 90 güne kadar kalma hakkı bulunuyor. İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan Odessa’ya gemiyle gidebileceğinizi de anımsatalım.

2- Gürcistan

Aralık 2011’den itibaren sadece kimliğinizle gidebildiğiniz ülkelerden bir diğeri ise Gürcistan. Turist olarak Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportsuz turlara katılabilir, sadece kimlik göstererek seyahat edebilirsiniz. Batum ve Tiflis gibi enfes şehirlere sahip, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen bu ülkeye dilerseniz Hopa’dan geçiş yapabilirsiniz.

3- Moldova

Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat uygulamasını öngören anlaşma da 2018 yılının Ekim ayında imzalandı. Böylece her iki ülke vatandaşları kimlikleriyle seyahat yapabilecekler. Moldova Cumhuriyeti, Ukrayna ile Romanya arasında yer alan bir Doğu Avrupa ülkesi. Başkenti Kişinev olan Moldova’da Moldovalı/Rumenler nüfusun büyük kısmını oluşturuyor. Ülkede görebileceğiniz yerlerden birkaçı; Bender Kalesi, Rudi Monastery, Parcul Catedralei, Albisoara Caddesi, Orhei Vechi Manastırı olarak sayabiliriz. Ülkenin başkenti Kişinev’e İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşla geçiş yapmanız mümkün.

4- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

“Kıbrıs’a pasaportla mı gidiliyor?” diye merak edenler için KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya ihitiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfetmeye gidebilirsiniz. Yalnızca kimlikle seyahat etmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ülke olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Akdeniz’in bu en büyük üçüncü adası, Bellapais Manastırı, Girne Kapısı, Venedik Sütunu, Girne Kalesi, St. Barnabas Manastırı, Othello Kalesi gibi görebileceğiniz tarihi güzellikleri yanında pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Ercan Havaalanı varışlı uçuşlar ile KKTC’nin başkent’i Lefkoşa’ya gidebilir, dilerseniz buradan Girne, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt gibi adanın turistlik noktalarına geçiş yaparak tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Son olarak, seyahatinizden önce 15 TL’lik yurtdışı çıkış harç pulunuzu almayı unutmayın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı